Jakie będzie pogoda na lato 2020? Na południu Europy susze, w Polsce gwałtowne burze i powodzie

Amerykańscy synoptycy pracujący dla portalu AccuWeather przygotowali długoterminową prognozę pogody dla całej Europy. Wynika z niej, że latem 2020 roku możemy być świadkami ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Opisując prognozę pogody dla Polski i sąsiednich krajów, portal AccuWeather wskazuje, że początek lata może być suchy, z kolei w drugiej połowie lipca i na początku sierpnia będziemy zmagać się z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi takimi jak burze. Zdaniem synoptyków w Polsce mogą wystąpić grad, niszczycielski wiatr, powodzie błyskawiczne i trąby powietrzne. 

"Paryż, Praga, Bruksela, a nawet Warszawa to jedne z większych miast, które znajdą się w strefie występowania gwałtownej pogody" - czytamy na stronie AccuWeather

Synoptyk Alan Reppert stwierdził, że gwałtowne burze w naszym regionie będą "mieczem obosiecznym". Z jednej strony pozwolą uniknąć długotrwałej suszy, której będą doświadczać kraje położone na południu Europy, z drugiej jednak będą prowadzić do lokalnych, nagłych powodzi

Lato 2020 w Europie Południowej. Ponad 40 stopni, susze i niski poziom wód

Z prognozy pogody amerykańskich synoptyków wynika, że kraje, które Polacy często wybierają jako cel wakacyjnych wypraw, takie jak Włochy czy Francja, będą zmagać się z wysoką temperaturą przekraczającą 40 stopni Celsjusza. Upały i mała liczba opadów będą prowadzić zarówno do suszy i problemów w rolnictwie, jak i obniżenia się poziomu rzek, co wpłynie m.in. na transport wodny. 

Zobacz wideo Raport ONZ: Jakość produktów rolnych spadnie, ale ceny wzrosną

Prognoza pogody przygotowana przez synoptyków AccuWeather to prognoza długoterminowa, dlatego jest obarczona dużym błędem. Precyzyjne przepowiadanie pogody z dużym wyprzedzeniem nie jest możliwe.

Więcej o: