Toruń. Pomalowali pomniki Jana Pawła II i Józefa Piłsudskiego. "Zdumiewające akty wandalizmu"

W nocy z wtorku na środę pomalowano farbą dwa toruńskie pomniki, które przedstawiają papieża Jana Pawła II i marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezydent miasta Michał Zaleski potępił "zdumiewające akty wandalizmu".

Do zdarzenia doszło w nocy z 19 na 20 maja. Zdjęcie pomalowanego żółtą farbą pomnika Jana Pawła II opublikował na Facebooku pisarz Marcel Woźniak. "Toruń. Miasto tolerancji i miasto religijnych skrajności. Wstyd mi i przepraszam" - napisał we wpisie. Ofiarą wandali padł także pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Policja zatrzymała jednego z dwóch sprawców. Mężczyzna był pijany

Do sprawy odniósł się na Facebooku prezydent Torunia Michał Zaleski. Samorządowiec potępił "zdumiewające akty wandalizmu".

- Szanujemy obydwu wielkich Polaków, jesteśmy z nich dumni i dlatego wznieśliśmy na terenie Torunia ich pomniki. Dewastacja tych miejsc jest czymś, co powinno być potępione społecznie - powiedział Zalewski.

"Gazeta Wyborcza" informuje, że policja zatrzymała jednego z dwóch sprawców. 20-letni mężczyzna miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. Oba pomniki zostały już wyczyszczone. 

Więcej o: