Były dyplomata USA: Przerzucenie broni nuklearnej z Niemiec do Polski to bardzo zły pomysł

Były dyplomata Stanów Zjednoczonych w Polsce, Steven Pifer, odniósł się do ostatniej wypowiedzi Georgette Mosbacher. Ekspert wyjaśnił, dlaczego przeniesienie broni nuklearnej USA z Niemiec do Polski jest bardzo złym i kosztownym pomysłem.

Artykuł Stevena Pifera opublikowany został na stronie Brookings, amerykańskiej grupy badawczej zajmującej się badaniami w dziedzinie zarządzania, polityki zagranicznej i gospodarki. Były dyplomata Stanów Zjednoczonych w Polsce, a także były dyrektor ds. Rosji i Ukrainy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA skrytykował pomysł ambasador USA w Polsce.

Georgette Mosbacher napisała na Twitterze, że skoro Niemcy nie chcą broni jądrowej, to może powinna ona trafić do Polski. "Jeśli Niemcy chcą zmniejszyć potencjał nuklearny i osłabić NATO, to być może Polska - która rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, rozumie ryzyka i leży na wschodniej flance NATO - mogłaby przyjąć ten potencjał i u siebie" - tak dokładnie brzmiał wpis amerykańskiej ambasador.

Broń jądrowa USA z Niemiec do Polski? Amerykański ekspert twierdzi, że to bardzo zły pomysł

Pomysł Mosbacher został skrytykowany przez wielu amerykańskich ekspertów, w tym właśnie przez Stevena Pifera. We wstępie artykułu Pifer pisze, że ma nadzieję, iż wypowiedź ambasador jest związana z nieznajomością kwestii dotyczącej broni nuklearnej i nie odzwierciedla opinii władz Stanów Zjednoczonych. Dalej ekspert wyjaśnia, dlaczego przeniesienie broni z Niemiec do Polski byłoby tak problematyczne.

Steven Pifer za pierwsze przeciwwskazanie uważa zbyt kosztowny proces przeniesienia broni. Wymagałoby to budowy specjalnej infrastruktury, która zapewniłaby bezpieczeństwo przenoszonemu sprzętowi. Broń taka musi być przechowywana w specjalnie odizolowanych bunkrach lotniczych, które musiałyby powstać na terenie Polski.

Zobacz wideo Eksplozja jądrowa z bardzo bliska [Próba Teapot Turk w 1955 roku]

Po drugie operacja taka byłaby niebezpieczna. Bomby B61 byłyby bardziej narażone w Polsce na atak Rosji. Moskwa mogłaby zaatakować na przykład przy wykorzystaniu rakiet Iskander, które zostałyby umieszczone w obwodzie kaliningradzkim. Jak zauważa ekspert, z tego miejsca byłyby one w stanie dotrzeć do niemal każdego miejsca w Polsce. W zasięgu rosyjskich rakiet byłyby także bazy, gdzie stacjonują F-16.

Steven Pifer obawia się, że taka decyzja byłaby też zbyt prowokacyjna wobec Rosji. Amerykański ekspert porównał to do sytuacji z 1962 roku, kiedy Rosja umieściła rakiety na Kubie w odległości 150 kilometrów od granicy z USA, co doprowadziło do wybuchu kryzysu kubańskiego. Pifer zauważa też, że Rosja bardzo często decyduje się na prowokacyjne zachowania, czego przykładem jest ostatnie użycie siły wojskowej przeciwko Ukrainie i zajęcie Krymu.

Według eksperta taka decyzja mogłaby podzielić sojuszników z NATO, ponieważ część państw mogłaby nie godzić się na przeniesienie broni nuklearnej do Polski. Konflikty z kolei doprowadziłyby do osłabienia całego NATO. Osłabienie takie mogłoby mieć fatalne skutki w przypadku ataku Rosji na państwa sojuszu.

Około 20 amerykańskich bomb nuklearnych B61 składowanych jest w bazie wojskowej Buchel niedaleko Cochem w Niemczech. W przypadku decyzji NATO o ich użyciu, broń może zostać zrzucona z samolotów amerykańskich lub z niemieckich samolotów Tornado, które są przystosowane do tego typu operacji. Taki scenariusz jest też od kilku lat w programie ćwiczeń amerykańskiego i niemieckiego wojska. Od niedawna w takich ćwiczeniach biorą udział również polskie F-16.

Więcej o:
Komentarze (199)
Były dyplomata USA: Przerzucenie broni nuklearnej z Niemiec do Polski to bardzo zły pomysł
Zaloguj się
 • ktos2014

  Oceniono 30 razy 18

  A pytał się ktoś obywateli czy chcą mieć w Polsce taka broń ??? PIS jest wystarczającą katastrofą

 • relikwia.sw.napletka

  Oceniono 29 razy 17

  I jeszcze pewnie dadzą Antoniemu ten magiczny przycisk, żeby mógł sobie fest pie...ą.ć.

 • pedro.666

  Oceniono 18 razy 14

  A po co nam amerykańskie bomby w Polsce, skoro Błaszczak już zaczął podbój kosmosu? Wystarczy tylko powołać spółkę z udziałem skarbu państwa do spraw ataku na Ruskich z Marsa. Będzie zarząd, będą dobre wypłaty, jak Rusek zobaczy, to się wystraszy!

 • c.t.k

  Oceniono 20 razy 10

  Spór toczy się ponad naszymi głowami. Proponuję rozmieszczenie głowic w Watykanie.

 • pepe_papa

  Oceniono 17 razy 9

  Wolskiej małpie lepiej dać brzytwę do ręki, niż klucz do nuklearnych głowic.

  #wyP💩d2020

 • drlit

  Oceniono 11 razy 7

  Czy jeszcze ktokolwiek rozsądny traktuje poważnie zachowania i wypowiedzi niejakiej Żorżety Mosbacher? Przecież to osoba, która nie nadaje się na poważną ambasador. Wiemy jak wyglądała jej życiowa kariera, przez łóżka po kolejnych szczebelkach awansu. Intelektualnie jest pustakiem, jak była zawsze.

  Wysłano ją do Polski, bo do poważnych krajów, typu Niemcy, Anglia, Francja, nie nadawałaby się. Tu szarogęsi się, jak gubernator kraju zamorskiego w afrykańskiej republice wobec tubylców, których traktuje jak ciemną masę. Żenujące, że część tubylców myśli, że ma dla niej znaczenie, którzy z nich są u władzy. Nie, to kompletnie bez znaczenia, jesteście "murzynami", których uważa za zacofanych, brudnych i do wykonywania poleceń Amerykanów.

  Kiedyś cham z Francji, niejaki Chirac wyraził swój stosunek do Polski, przyzwyczajony do lokajstwa jej władz wobec polityków zachodu. "stracili okazję, by siedzieć cicho". Zagroził, a był to 2003 rok (rząd Leszka Millera), że zatrzyma przyjęcie Polski do UE. Ot jak wyglądały "partnerskie' relacje z Francją.

  Łasi na pochwały i poklepywanie po pleckach, podlizujący się innym z zachodu, uważający ich za lepszych, tak na zachodzie przyzwyczaili się postrzegać polskich polityków. Skoro sami obsadzamy się w roli gorszych, to wysyłają do nas swoich najgorszych, typu Mosbacher...

 • tetradrachma

  Oceniono 9 razy 7

  Polska, nie ma armii i nowoczesnej broni konwencjonalnej. Dyletant, i szpieg, Antek-swir ja zniszczył.

 • pollako

  Oceniono 13 razy 7

  A może wpierw referendum Czy Polacy chcą broni nuklearnej obcego państwa na terenie RP ?! .
  Czy już załatwione i ktoś stał się bogaty i zadecydował że będzie broń atomowa w polance ?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX