Na budowie domu w Orłowie odkryto groby sprzed 2,2 tys. lat. "Najciekawszy był pochówek szkieletowy"

W Orłowie w powiecie inowrocławskim przed kilkoma dniami archeolodzy natrafili na trzy groby - dwa ciałopalne i jeden szkieletowy. Szacuje się, że cmentarzysko ma ok. 2,2 tys. lat.

Właściciel posesji w Orłowie odnalazł w trakcie prac budowlanych gliniane naczynie. Powiadomił lokalne Muzeum im. Jana Kasprowicza. Archeolodzy sprawdzili teren i okazało się, że na miejscu znajdowały się trzy groby.

Jak podaje Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu, dwa z grobów były ciałopalne (ciała poddawano kremacji), a "szczątki zmarłych złożone były w niewielkich jamach i przykryte potłuczonymi rytualnie w czasie pogrzebu naczyniami". "Najciekawszy był jednak pochówek szkieletowy" - czytamy.

- Zmarły został złożony do specjalnie przygotowanego kamiennego grobowca. W ostatnią drogę został wyposażony w trzy naczynia, dwa kubki i garnek, które mogły zawierać pożywienie. Przy lewym udzie odnaleziono duży żelazny nóż. Przy prawym ramieniu, w niezachowanym "woreczku-sakiewce" znajdowały się niezidentyfikowany przedmiot żelazny, być może brzytwa, oraz dwa kamienie, z których jeden mógł pełnić funkcję amuletu. W okolicach szyi wystąpiło niewielkie kółko żelazne, być może ozdoba 

- mówi Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza.

Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska podziękowała właścicielowi posesji za poinformowanie naukowców o znalezisku, co wiązało się dla mieszkańca z zakłóceniem prac budowlanych.

Zobacz wideo Pandemia vs środowisko. Nieoczekiwane efekty dystansu społecznego i wątpliwości ekspertów
Więcej o: