Rzecznik Praw Dziecka powołał pierwszego członka komisji ds. pedofilii. To ekspert z Ordo Iuris

Błażej Kmieciak został powołany na pierwszego członka państwowej komisji ds. pedofili, która powstała w ubiegłym roku emisji pierwszego filmu braci Sekielskich o pedofilii w Kościele. Kmieciak to prawnik i były ekspert Rzecznika Praw Pacjenta do spraw bioetycznych. Współpracuje także z konserwatywną, katolicką fundacją Ordo Iuris. Powołał go Rzecznik Praw Dziecka, o czym poinformowało biuro prasowe Mikołaja Pawlaka.

Państwowa komisja ds. pedofilii, którą powołano w 2019 roku, miała być odpowiedzią na dyskusję, która wybuchła po publikacji pierwszego filmu braci Sekielskich o pedofilii w Kościele pt. "Tylko nie mów nikomu". Jak opisywaliśmy na Gazeta.pl, mimo szumnych zapowiedzi przez ostatni rok nie powołano ani jednego członka komisji, więc jej powołanie było jedynie teoretyczne. 

Zobacz wideo Problem pedofilii w Kościele. Nitras: Obwiniam Kaczyńskiego o bezczynność

Komisja ds. pedofilii ma pierwszego członka. To prawnik i ekspert Ordo Iuris

W poniedziałek Biuro Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka poinformowało, że powołał on pierwszego członka państwowej komisji. To Błażej Kmieciak - doktor habilitowany nauk prawnych, który wcześniej był ekspertem Rzecznika Praw Pacjenta do spraw bioetycznych i członkiem zespołu do spraw Ochrony Autonomii Rodziny i Życia Rodzinnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Kmieciak, o czym biuro rzecznika już nie wspomina, jest także ekspertem konserwatywnej, katolickiej fundacji Ordo Iuris, która walczy m.in. o zakaz prawa do aborcji i o zakaz edukacji seksualnej - pełni rolę Koordynatora Centrum Bioetyki Instytutu Ordo Iuris.

Z informacji podanych przez biuro rzecznika wynika, że pierwszy członek komisji został powołany w piątek 15 maja - w ubiegłym tygodniu jednak nie odpowiadano na pytania dziennikarzy w tej sprawie.

Podczas przekazywania informacji o powołaniu członka komisji ds. pedofilii, Rzecznik Praw Dziecka podkreślił, że ma nadzieję, iż komisji uda się wyjaśnić "wszystkie przypadki nadużyć seksualnych wobec dzieci". Nie wspomniał bezpośrednio o przypadkach pedofilii w Kościele katolickim.

Nigdy nie będzie zgody na krzywdzenie dzieci, a każdy, kto jest temu winny, niezależnie kim jest i jakie ma wpływy, musi ponieść surową karę. Ufam, że dzięki takim bezkompromisowym ekspertom, jak doktor habilitowany Błażej Kmieciak, każdy sprawca, któremu dotąd udawało się uniknąć sprawiedliwości, w końcu odpowie za swoje czyny

- oświadczył Pawlak.

Zgodnie z wrześniową ustawą o jej powołaniu komisja ma być siedmioosobowa: jej pozostali członkowie będą wybierani także przez Sejm, Senat, prezydenta i szefa rządu.

Więcej o:
Komentarze (421)
Rzecznik Praw Dziecka powołał pierwszego członka komisji ds. pedofilii. To Błażej Kmieciak z Ordo Iuris
Zaloguj się
 • sverir

  Oceniono 112 razy 112

  Ekspert Ordo Iuris miałby zająć się pedofilą wśrod duchownych i to katolickich?

 • wooki74

  Oceniono 107 razy 107

  Ordo Iuris.... I ja juz nie wierzę w nic. Banda popaprańców :(

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 71 razy 71

  Jak Sekielscy zrobią trzecią część filmu, to chyba będzie trzeba powołać drugiego członka komisji.

 • stach_79

  Oceniono 69 razy 69

  To może księdza pedofila dacie na eksperta?? Przecież to fachmen.

 • pablopic

  Oceniono 62 razy 60

  Dlaczego nie powołał biskupa Janiaka??? Takie niedopatrzenie....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX