Kim jest Tomasz Kowalczewski? Dyrektor Trójki, przez którego odszedł Niedźwiecki

Tomasz Kowalczewski jest dyrektorem Trójki Polskiego Radia. Podczas jego kadencji z pracy w Trójce zrezygnowali najbardziej znani dziennikarze: Marek Niedźwiecki czy Wojciech Mann.

Tomasz Kowalczewski od wielu lat związany jest z Trójką Polskim Radiem. Na początku pracował w niej jako reporter, wydawca, z czasem zaczął też prowadzić audycje publicystyczne. Najbardziej znany jest z materiałów, które przygotował jako korespondent wojenny. W latach 90. relacjonował wojnę na Bałkanach, upadek Vukovaru, oblężenie Sarajewa, wojnę w Kosowie i naloty NATO na Serbię. Komentował też wszystkie wizyty papieża Jana Pawła II w tym regionie.

Kim jest Tomasz Kowalczewski? 

Jak podaje Onet, Tomasz Kowalczewski awansował w mediach publicznych tylko wówczas, gdy kierowało nimi Prawo i Sprawiedliwość. Za pierwszych rządów tej partii Kowalczewski został szefem aktualności radiowej Jedynki, a później zastępcą dyrektora Informacyjnej Agencji Radiowej.

W 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość znowu znalazło się u władzy. Na początku 2016 roku Kowalczewski awansował na szefa IAR, a od maja 2016 roku był wiceszefem Trójki Polskiego Radia. Po odejściu ze stanowiska szefa rozgłośni, Wojciecha Świetlika, Kowalczewski zastąpił go na tej funkcji.

Od tego momentu z pracy w Trójce Polskim Radiu rezygnować zaczęli dziennikarze, którzy od lat związani byli z tą rozgłośnią. Są to przede wszystkim Marek Niedźwiecki czy Wojciech Mann. Pierwszy z dziennikarzy odszedł z pracy po tym, gdy Tomasz Kowalczewski zarzucił mu manipulację przy notowaniu Listy Przebojów Programu Trzeciego. Na pierwszym miejscu znalazł się wtedy utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", w której krytykowany jest Jarosław Kaczyński.

Wojciech Mann odszedł z pracy dwa miesiące wcześniej, po tym, jak z Trójki zwolniona została Anna Gacek. Dziennikarka z Trójką związana była przez 19 lat. W geście solidarności z pracy zrezygnowali wtedy także Wojciech Waglewski, Bartosz Waglewski, Gaba Kulka i Jan Młynarski. Wcześniej zwolniony został także Dariusz Rosiak, który prowadził audycje o polityce międzynarodowej.

Zobacz wideo Trzaskowski za Kidawę-Błońską. Czy zarząd PO sugerował się wewnętrznymi badaniami?
Więcej o: