18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II

18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, który w 1978 roku został papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Z okazji 100-lecia jego urodzin w Polsce i za granicą odbywają się różnego rodzaju uroczystości.
Zobacz wideo Sekielski opowiada o filmie "Zabawa w chowanego"

Kim był Jan Paweł II?

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Od dzieciństwa był osobą religijną, a w pierwszej klasie ośmioletniego gimnazjum  przystąpił do kółka ministranckiego. W 1938 roku rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednak II wojna światowa przerwała jego naukę. W 1942 roku podjął decyzję o studiowaniu teologii i wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Karol Wojtyła został wyświęcony na księdza 13 października 1946 roku. Wyjechał do Rzymu, aby kontynuować studia na Papieskim Międzynarodowym Athenaeum Angelicum i dwa lata później otrzymał tytuł doktora. W późniejszym okresie pełnił posługę w parafiach w Niegowici i Krakowie. W 1958 został biskupem tytularnym Ombrii, a także biskupem pomocniczym Krakowa, a w 1964 - arcybiskupem metropolitą krakowskim. Trzy lata później został kardynałem. 16 października 1978 na zwołanym po śmierci Jana Pawła konklawe w wyniku ósmego głosowania kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Według szacunków jego kandydaturę poparło 103 kardynałów na 111 głosujących. 

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w wieku 85 lat. W ceremonii pogrzebowej głowy Kościoła uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw, a w Polsce ogłoszona została sześciodniowa żałoba narodowa. Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie, z pominięciem tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. Został beatyfikowany 1 maja 2011 roku. Kanonizowano go trzy lata później.

100. rocznica urodzin Karola Wojtyły. Ruszają m.in. dwa portale o Janie Pawle II

Z okazji 100-lecia urodzin Karola Wojtyły o godzinie 7 rano rozpoczęła się msza św. Ojca Świętego Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie. Liczne uroczystości odbędą się także w Polsce. W związku z jubileuszem w samym tylko Krakowie zaplanowano ponad 100 wydarzeń. Episkopat informuje z kolei, że 17 i 18 maja "we wszystkich katedrach, kościołach i kaplicach w Polsce będą sprawowane Msze Święte jako diecezjalne i parafialne dziękczynienie za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II". Co więcej, Instytut Pamięci Narodowej uruchomi dziś portal internetowy poświęcony życiu Karola Wojtyły, a  Centrum Myśli Jana Pawła II włączyło wyszukiwarkę materiałów związanych tematycznie z Janem Pawłem II

W dniu 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły można łączyć się w modlitwie za pośrednictwem telewizji. O godzinie 17.00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, którą będzie transmitować TVP3. O godzinie 18.05 TVP1 wyemituje koncert "Santo Subito – prorok naszych czasów", z kolei o godzinie 20.00 słowo do Polaków skieruje papież Franciszek. Będzie ono transmitowane przez TVP1 oraz na kanale YouTube archidiecezji krakowskiej.

Więcej o: