Zakaz handlu. Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Czy 17 maja sklepy są otwarte?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od 2018 roku. Początkowo obowiazywał w ograniczonej formie, ale od początku 2020 roku stał się bardziej restrykcyjny i tylko kilka dni to niedziele handlowe. Czy dzisiaj 17 maja sklepy są otwarte? Odpowiadamy.

Zakaz handlu od początku 2020 roku obowiązuje w swojej pełnej formie. W latach poprzednich sklepy były otwarte przynajmniej w jedną niedzielę w miesiącu. Teraz z zasady zamknięte są w każdą niedzielę z kilkoma wyjątkami. To coraz mniej podoba się Polakom, a liczba osób niezadowolonych z tego rozwiązania rośnie. Badania pokazały, że mimo początkowego entuzjazmu, w zeszłym roku liczba przeciwników zakazu handlu zaczęła przeważać nad liczbą jego zwolenników. 

Zakazowi handlu w niedziele przeciwne są także organizacje handlowe, szczególnie po zamrożeniu gospodarki. Polska Rada Centrów Handlowych uważa, że otwarcie sklepów w niedziele jest niezbędne do odbudowania obrotów sprzed kryzysu. Takie samo stanowisko przedstawia organizacja Pracodawcy RP. 

Szanse na zniesienie zakazu handlu w niedzielę są jednak nikłe. Rząd pozostaje głuchy na apele przedsiębiorców, a wicepremierka Jadwiga Emilewicz  zapowiedziała, że Tarcza antykryzysowa nie przewiduje uczynienia tymczasowo wszystkich niedziel handlowymi.

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zakaz handlu. Czy dzisiaj otwarte są sklepy? Czy 17 maja to niedziela handlowa?

17 maja to niedziela niehandlowa i większość sklepów jest zamknięta. Z zakazu wyłączone są stacje benzynowe, kwiaciarnie, kawiarnie, cukiernie, lodziarnie i restauracje. Zakaz handlu nie obowiązuje też w sklepach, które prowadzone są przez właścicieli lub mają status placówki pocztowej. W związku z tym duża część np. sklepów Żabka, działających na zasadzie franczyzy, jest w niedzielę otwarta. 

Niedziele handlowe w 2020 roku

W 2020 roku zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w swojej pełnej formie. W ciągu roku zaplanowano 7 niedzieli handlowych, ale do jego końca pozostały tylko cztery takie dni:

  • 28 czerwca
  • 30 sierpnia
  • 13 grudnia
  • 20 grudnia

Niedziele handloweNiedziele handlowe fot. AG

Więcej o: