"Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. Kim jest ksiądz Arkadiusz H.?

Kim jest ksiądz Arkadiusz H., jeden z bohaterów filmu "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich? Z archiwalnych artykułów, jakie można znaleźć w internecie, wynika, że wielokrotnie przenosił się z parafii na parafię. Jedną z nich opuścił nagle i choć twierdził, że było to podyktowane jego stanem zdrowia, kuria przedstawiała inną wersję wydarzeń.

O godzinie 10 w sobotę 16 maja miała miejsce premiera filmu "Zabawa w chowanego" Tomasza i Marka Sekielskich. To drugi film tych twórców, który opowiada o pedofilii w polskim Kościele katolickim. Jednym z jego bohaterów jest ks. Arkadiusz H.

Zobacz wideo Sekielski opowiada o filmie "Zabawa w chowanego"

Kim jest ksiądz Arkadiusz H.?

O przeszłości księdza Arkadiusza H. wiemy niewiele. Ze strony internetowej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Koźminie Wielkopolskim dowiadujemy się, że w latach 1993 - 1995 był tam wikariuszem. Kolejne informacje na jego temat pochodzą z lipca 2002 roku, kiedy został proboszczem w parafii p.w. Andrzeja Boboli w Lubinii Małej. Duchowny sprawował tę funkcję do 2010 roku. Na stronie internetowej tej parafii znajdujemy informację, że wraz z objęciem stanowiska proboszcza przez ks. H. "z nową mocą rozpoczyna się życie parafii w zakresie duchowym oraz troski o kościół parafialny". 

Nagłe odwołanie ks. H. z funkcji proboszcza. "Zmiana była konieczna, podyktowana prawem"

Nie wiemy, co dzieje się księdzem H. przez kolejne dwa lata. Z doniesień "Głosu Wielkopolskiego" wynika, że w 2012 roku został proboszczem w Chwaliszewie. Z parafią pożegnał się nagle, cztery lata później. 9 marca 2016 roku na stronie internetowej Kurii Diecezjalnej w Kaliszu pojawiła się lakoniczna informacja:

Biskup Kaliski w dniu 9 marca br. odwołał księdza Arkadiusza H. z urzędu proboszcza parafii pw. Świętego Mikołaja w Chwaliszewie

Parafianie z Chwaliszewa nie spodziewali się takiej decyzji i stanęli murem za duchownym. Wynajęli autokary i w kilkadziesiąt osób udali się do biskupa z prośbą o przywrócenie księdza H. na stanowisko proboszcza. Po tym wyjeździe nabrali wody w usta i nie chcieli rozmawiać o tym, co usłyszeli w kurii - relacjonowała 22 marca 2016 roku "Gazeta Krotoszyńska". Sam ks. H. tłumaczył, że nagłe odsunięcie go od stanowiska ma związek z jego problemami zdrowotnymi. Kuria Diecezjalna w Kaliszu temu zaprzeczyła, tłumacząc "GK", że zmiana "była konieczna, podyktowana prawem", a sprawa jest dyskretna.

W nieoficjalne informacje o tym, że ks. H. miał dopuścić się pedofilii, nie chciał wierzyć m.in. sołtys Stanisław Zimny oraz przewodniczący rady parafialnej w Chwaliszewie Stanisław Florkowski.

- Biskup nam wytłumaczył, że ze względu na stan zdrowia nasz proboszcz musiał parafię opuścić. Pogłoski poszły różne. (...) Pierdoły - mówił Florkowski w rozmowie z "Gazetą Krotoszyńską". 

Z doniesień medialnych wynika, że ks. Arkadiusz H. trafił do Domu Księży Emerytów, gdzie miał status rezydenta. 

"Ksiądz mgr Arkadiusz H. - suspensa"

O dalszych losach ks. H. dowiadujemy się z portalu kalisz.naszemiasto.pl. Z publikacji, która ukazała się 30 czerwca 2017 roku, wynika, że 1 lipca tego samego roku ksiądz kanonik Arkadiusz H. z rezydenta w parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach stał się kapelanem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. Tę funkcję pełnił jeszcze w grudniu 2018 roku. Uczestniczył wówczas w szpitalnej wizycie biskupa Edwarda Janiaka (drugiego bohatera filmu Sekielskich), który łamał się z pacjentami opłatkiem - pisze Katolicka Agencja Informacyjna.

Na stronie internetowej Diecezji Kaliskiej czytamy, że ksiądz mgr Arkadiusz H. został poddany suspensie. Jest to kara kościelna polegająca na zakazie lub ograniczeniu możliwości pełnienia przez czynności kapłańskich. W 2019 roku ks. kan. Arkadiusz H. obchodził 25-lecie święceń kapłańskich - pisze Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej

Więcej o: