Prokuratura umarza śledztwo ws. zbiórki pieniędzy na samochód po wypadku z udziałem Beaty Szydło

Prokuratura w Krakowie po raz kolejny umorzyła śledztwo w sprawie zbiórki pieniędzy na zakup nowego samochodu dla Sebastiana K. Mężczyzna został oskarżony o spowodowanie wypadku, w którym ucierpiała ówczesna premier Beata Szydło.

Według ustaleń dziennikarzy RMF FM śledczy nie dopatrzyli się znamion popełnienia przestępstwa w zbiórce prowadzonej dla Sebastiana K. Prokuratura podkreśla, że darowizny wpłacane były na rzecz organizatora zbiórki, a nie na rzecz sprawcy wypadku w Oświęcimiu.

Umorzono śledztwo w sprawie zbiórki 150 tys. na samochód dla Sebastiana K. 

Pieniądze ze zbiórki cały czas należą do jej organizatora Rafała B. Według prokuratury ogłoszenie zbiórki nie było wykonane z zamiarem popełnienia przestępstwa. Mężczyzna, zbierając "na nowe seicento" dla Sebastiana K. zgromadził około 150 tys. złotych. Jak się później okazało, do Sebastiana K. trafił ułamek zebranej kwoty.

Jak podaje portal oswiecim.naszemiasto.pl, zbiórka zakończyła się 22 lutego 2017 roku. Pieniądze nie zostały przekazane Sebastianowi K., który zadecydował, że odbierze zebraną sumę po zakończeniu śledztwa w sprawie wypadku. W kwietniu 2019 roku Rafał B. powiadomił Prokuraturę Okręgową w Krakowie, że pieniądze zostały przywłaszczone przez jego żonę. 

Zachowanie naganne moralnie. Organizator nie popełnił przestępstwa przejmując pieniądze

Śledczy stwierdzili, że chociaż z moralnego punktu widzenia zachowanie mężczyzny było naganne, to z punktu widzenia karnego, nie można mu zarzucić popełnienia przestępstwa. Zgodnie z zapisami w regulaminie strony, gdzie prowadzona była zbiórka, Rafał B. miał prawo do dowolnego dysponowania pieniędzmi, bo to on był ich jedynym właścicielem. Darczyńcy, wpłacając pieniądze, byli jednak pewni, że trafią one do Sebastiana K. Wpłacający darowizny, czyli niemal osiem tysięcy osób, mogą dochodzić swoich praw na drodze cywilnej.

Do wypadku, który posłużył za powód organizacji zbiórki, doszło 10 lutego 2017 roku w Oświęcimiu. Rządowa kolumna składająca się z trzech samochodów wyprzedzała osobówkę prowadzoną przez Sebastiana K. 21-letni kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo. Wtedy też uderzył w auto z kolumny, które następnie wjechało w drzewo. W samochodzie tym podróżowała ówczesna premier Beata Szydło.

Więcej o:
Komentarze (87)
Prokuratura umarza śledztwo ws. zbiórki pieniędzy na samochód po wypadku z udziałem Beaty Szydło
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 38 razy 32

  Tego można było się spodziewać , pisia prokuratura nie mogła postąpić inaczej .

 • coswampowiemlubnapiszeraczej

  Oceniono 35 razy 31

  Kwota zostanie w całości przekazana poszkodowanemu na jego rachunek bankowy i zostanie skrupulatnie rozliczona – zapewniał Rafał Biegun, człowiek organizujący pomoc.

  A złodziej się teraz smieje z frajerow i z polskich sadow.

 • 2.joana

  Oceniono 30 razy 28

  Peeewnie! Mieliby pojść na rękę chłopakowi, który stracił samochód? Jeszcze by się "nasza (nie moja!) Becia" obraziła, przecież o mało nie zginęła w tej katastrofie!

 • veronicahighlander

  Oceniono 28 razy 22

  A tak minister ZERO zapewniał że tego oszusta spotka kara i że już nikogo nie oszuka... A teraz co? A no tyle, że minister ZERO to oszust!

 • coswampowiemlubnapiszeraczej

  Oceniono 20 razy 16

  Swoja drogą to dziwne ze na zbiorkach mozna legalnie oszukiwac.

 • stachkaz1947

  Oceniono 15 razy 15

  SPRAWA wyglądała by zupełnie inaczej gdyby zbiórka była na samochód dla SZYDŁO.
  Znamiona by się znalazły w 5 sekund.
  Za wszyskie kurejstwo przyjdzie pora ZAPŁACIĆ.
  DUDA jest złem ,który dopuszcza do ZŁA.
  WyPAD 2020- won.

 • darektal

  Oceniono 17 razy 15

  Czyli prokuratura twierdzi, że można kraść bezkarnie... Tylko w szczytnym celu np. oszukania ludzi opozycji...

 • naanga

  Oceniono 14 razy 14

  Czyli np. zbieram na chorego Krzysia, zwijam kasę a wpłacającym pokazuję wała.... Przecież na to aż roi się od paragrafów w kodeksie karnym... Chyba, że mamy dwa kodeksy: karny dla opozycji i bezkarny dla swoich......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX