Byliśmy w czołówce, teraz zajęliśmy pierwsze miejsce. Polska homofobicznym liderem UE

Polska została homofobicznym liderem Europy - wynika z dorocznego rankingu ILGA Europe. Przez trzy ostatnie lata zajmowaliśmy przedostatnie miejsce. Co się zmieniło w ostatnim roku? Straciliśmy punkty m.in. za uchwały anty-LGBT i spisywanie uczestników marszów równości, którzy nieśli flagę z tęczowym orłem.

Tegoroczny raport ILGA Europe opublikowano w czwartek. Powstaje on na bazie analizy prawa i praktyki jego stosowania w sześciu kategoriach. Są to: równość i zakaz dyskryminacji; rodzina; wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji; przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści; uzgadnianie płci i integralność cielesna; prawo do azylu. Im więcej procent zbierze dane państwo, tym bardziej widoczne w nim są zasady równouprawnienia. Polska jest homofobicznym liderem UE, czyli znajduje się na dole rankingu ILGA Europe, jeśli chodzi o kraje członkowskie.

Zobacz wideo Sejm chce kary 5 lat więzienia za edukację seksualną i propagowanie antykoncepcji

Polska homofobicznym liderem UE. Dyrektor KPH: Władza oblała test z równouprawnienia

Przez ostatnie trzy lata Polska znajdowała się na przedostatnim miejscu w rankingu równouprawnienia, jeśli chodzi o kraje UE. Właśnie spadła na ostatnie z wynikiem 16 proc., niechlubnie "pokonując" zeszłorocznego "lidera", Łotwę, która w tym roku wyprzedziła nas o 1 punkt procentowy.

embed

Polska straciła w tym roku punkty m.in. w kategorii "wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji" za wydawane przez lokalne władze zakazy marszów równości, a także za działania niektórych samorządów, które przyjmowały Samorządowe Karty Praw Rodziny, dyskryminujące organizacje walczące na rzecz równouprawnienia. Polska straciła punkty również za pojawienie się zagrożenia dla bezpieczeństwa aktywistów i aktywistek, którzy działają na rzecz społeczności LGBTI. Jakie sytuacje mogą o tym świadczyć? To m.in.:

wniesienie pozwów przeciwko autorom Atlasu Nienawiści monitorującego proces wdrażania w samorządach tzw. uchwał anty-LGBT i Samorządowej Karty Praw Rodzin, emisję demonizującego osoby LGBT programu Inwazja w telewizji publicznej, nasłanie przez TVP na stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii kobiety, która miała szpiegować organizację, zatrzymanie Elżbiety Podleśnej w związku z naklejkami z wizerunkiem Tęczowej Maryi oraz spisywanie uczestników marszów równości niosących flagę z tęczowym orłem

- wymienia Kampania Przeciw Homofobii, która działa na rzecz równouprawnienia osób LGBTI. - Zajmując ostatnie miejsce wśród krajów UE w rankingu ILGA Europe Polska władza oblała test z równouprawnienia. Nadzieją na zmianę tej fatalnej sytuacji są Polki i Polacy i siła ich sprzeciwu - zauważa dyrektor organizacji, Slava Melnyk.

Mogło być jeszcze gorzej

Polska mogłaby znaleźć się jeszcze niżej w rankingu ILGA Europe. Stałoby się tak, gdyby nasz kraj jednocześnie nie zyskał kilku punktów. Otrzymaliśmy je za działania Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara oraz za wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, zgodnie z którym mieszkająca w Polsce, ale nieposiadająca polskiego obywatelstwa uchodźczyni może przejść przez procedurę uzgodnienia płci.

Kto jeszcze należy do grona najbardziej homofobicznych krajów w naszym regionie świata? Są to Białoruś (13 proc.). Monako (11 proc.), Rosja (10 proc.), Armenia (8 proc.), Turcja (4 proc.) oraz Azerbejdżan (2 proc.).

Liderem całego rankingu - czyli krajem, w którym równouprawnienie jest najbardziej widoczne - jest za to Malta z wynikiem na poziomie 89 proc. Na kolejnych miejscach są Belgia i Luksemburg (obydwa kraje po 73 proc.) oraz Dania i Norwegia (obydwa po 68 proc.).

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o: