Pogoda na dziś - piątek 15 maja. IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami na południu

Pogoda na dziś - piątek 15 maja. Mieszkańcy południowej Polski muszą dziś liczyć się z największym zachmurzeniem oraz intensywnymi opadami deszczu. Dodatkowo temperatura na tym obszarze będzie najniższa.
Zobacz wideo Ekspert: Pod względem zasobów wodnych Polska jest jak Egipt

W piątek synoptycy zapowiadają najcieplejszy dzień w zachodniej Polsce. W tych regionach będzie 15-16 stopni.

Temperatura. Najchłodniej będzie dziś na południu kraju

Najzimniejszy dzień czeka mieszkańców Małopolski, gdzie będzie jedynie 9 stopni. W Katowicach i Rzeszowie zapowiadanych jest z kolei 10 stopni. Dwa stopnie więcej prognozowane są w Kielcach i Lublinie, a trzy stopnie więcej w Olsztynie. W województwach pomorskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, opolskim i dolnośląskim termometry pokażą 14 stopni. Jeszcze cieplej, 15 stopni, będzie w Szczecinie, Bydgoszczy i Poznaniu. Najwyższa temperatura prognozowana jest w Zielonej Górze. Tam maksymalnie 16 stopni.

Pogoda na dziś - piątek 15 majaPogoda na dziś - piątek 15 maja gazeta.pl

Opady. Na północy możliwe większe rozpogodzenia

Nad ranem w Karpatach może spaść deszcz ze śniegiem i sam śnieg. W dzień w całej Polsce przewidywane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Tylko na południu nie ma szans na jakiekolwiek rozpogodzenia. Opady deszczu o umiarkowanym natężeniu pojawią się w województwach opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim. Lokalnie i słabo może też popadać na Pomorzu Zachodnim. Wiatr na ogół umiarkowany, na wybrzeżu i w centrum bardziej porywisty. Największe porywy wiatru zapowiadane są w Tatrach. Tam może wiać do 70 kilometrów na godzinę.

Ostrzeżenia meteorologiczne. Alerty dotyczące przymrozków i deszczu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla czterech województw. Przymrozki zapowiadane są w województwach dolnośląskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. W rejonach tych temperatura przy gruncie może spaść do - 3 stopni. Dodatkowo w Małopolsce, na Śląsku i Podkarpaciu obowiązują alerty dotyczące intensywnego deszczu. Suma opadów może wynieść do 35 mm.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj: pogoda.gazeta.pl.

Więcej o: