Mateusz Morawiecki: Nie zamierzamy zamykać województwa śląskiego

Rosnąca liczba nowych zakażeń diagnozowanych w województwie śląskim sprowokowała pytania dotyczące zamknięcia i odizolowania tego obszaru od innych regionów. Mateusz Morawiecki jednoznacznie zaprzeczył, by rząd planował wprowadzić takie rozwiązanie.
Zobacz wideo Śląsk zostanie odcięty od reszty kraju? „Na ten moment nie ma takich planów”

Premier przyznał, że w ostatnich dniach Śląsk został mocno dotknięty epidemią koronawirusa. Według polityka nie jest to jednak powód, by izolować ten region, tylko jeszcze bardziej go wesprzeć.

Premier zapytany o zamknięcie Śląska: Dzisiaj należy się pomoc naszym wspaniałym rodakom na Śląsku

- Nie tylko nie zamierzamy zamykać województwa śląskiego, ale wręcz dzisiaj należy się pomoc naszym wspaniałym rodakom na Śląsku, w Zagłębiu, w całym województwie śląskim, które jest bardzo mocno dotknięte koronawirusem - mówił podczas środowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Premier zapewnił, że w województwie działają służby medyczne i mundurowe, które bardzo zaangażowały się w identyfikowanie osób zakażonych. Dzięki temu możliwe jest odizolowanie zakażonych osób i ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa wśród innych osób. Mateusz Morawiecki podziękował też górnikom za ich pracę i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.

Jacek Sasin, który został wysłany na posiedzenie sztabu kryzysowego na Śląsk, przekazał, że wśród górników przeprowadzono już 10 tys. testów na obecność SARS-CoV-2. - Średnio około 17 proc. osób, które przebadano wśród górników, to osoby, u których stwierdzono występowanie koronawirusa. Na szczęście zdecydowana większość górników przechodzi zarażenie w sposób albo bezobjawowy, albo z bardzo niewielkimi objawami. Konieczność hospitalizacji była tylko w stosunku do 26 osób - powiedział wicepremier.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ministerstwo Zdrowia w środę 13 maja rano w Polsce koronawirusem zakażonych jest już ponad 17 tysięcy osób. Ponad 4 tysiące chorych na COVID-19 pochodzi właśnie z województwa śląskiego.

Więcej o: