Zaradkiewicz ponownie przełożył obrady w Sądzie Najwyższym. Chce zwrócić się do prezydenta

W środę Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego miało wyłonić pięciu kandydatów na stanowisko I Prezesa SN. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, p.o. I Prezesa Kamil Zaradkiewicz tuż po wznowieniu posiedzenia, odroczył je. Stwierdził też, że "zwróci się do prezydenta o rozważenie zmiany regulaminu Sądu Najwyższego z uwagi na zaistniałe wątpliwości interpretacyjne"

We wtorek odbyło się już trzecie posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego w sprawie wyboru pierwszego prezesa. Jak opisywaliśmy, obradom towarzyszył spór o sposób wyboru członków komisji skrutacyjnej. Podczas przerwy w obradach sędzia Krzysztof Rączka w rozmowie z dziennikarzami zarzucił Zaradkiewiczowi, że ten "knebluje sędziów". Obrady nie zakończyły się - ostatecznie ogłoszono kolejną przerwę - do środy do godziny 13.

Zobacz wideo Jakie będzie zdanie SN ws. wyborów? Komentuje Marcin Ociepa

Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN ponownie przełożone. Kamil Zaradkiewicz zamierza zwrócić się do prezydenta

Przed ogłoszeniem przerwy sędziom udało się wyłonić dziesięciu kandydatów na stanowisko I Prezesa SN. W środę mieli oni wygłosić przemówienia i odpowiadać na pytania zadane im przez członków Sądu Najwyższego. Później Zgromadzenie miało wybrać ostatecznie pięciu kandydatów, którzy zostaną przedstawieni prezydentowi. 

W środę nie uda się jednak wyłonić wspominanych pięciu kandydatów na stanowisko I Prezesa SN. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, p.o. I Prezesa SN Kamil Zaradkiewicz po wznowieniu posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów, odroczył je. Stwierdził również, że "zwróci się do prezydenta o rozważenie zmiany regulaminu Sądu Najwyższego z uwagi na zaistniałe wątpliwości interpretacyjne".

Co ciekawe, jeszcze wczoraj Zaradkiewicz mówił, że ma nadzieje, że obrady przebiegną bez większych przeszkód. - Liczę na to że emocje opadną i przejdziemy do tej fazy merytorycznej i usłyszymy już od kandydatów na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego - wstępnych kandydatów jeszcze cały czas - ich poglądy, ich oceny - powiedział we wtorek p.o. I Prezesa SN.  

Najwięcej zgłoszeń na stanowisko I Prezesa SN otrzymała sędzia Małgorzata Manowska, która zasiada w Izbie Cywilnej SN. Pozostali kandydaci to: Tomasz Artymiuk (Izba Karna), Leszek Bosek (Izba Kontroli Nadzwyczajnej), Tomasz Demendecki (Izba Kontroli Nadzwyczajnej), Małgorzata Manowska (Izba Cywilna), Joanna Misztal-Konecka (Izba Cywilna), Piotr Prusinowski (Izba Pracy), Marta Romańska (Izba Cywilna), Adam Tomczyński (Izba Dyscyplinarna), Włodzimierz Wróbel (Izba Karna) oraz Dariusz Zawistowski (Izba Cywilna). 

**

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o:
Komentarze (100)
Zaradkiewicz ponownie przełożył obrady w Sądzie Najwyższym. Chce zwrócić się do prezydenta
Zaloguj się
 • antoszek22

  Oceniono 40 razy 26

  ten gość ma rozdwojenie jaźni
  grzybki robią swoje nawet największemu patriocie mogą pomieszać klepki

  dr hab. Kamil Zaradkiewicz, dyrektor zespołu orzecznictwa i studiów Trybunału Konstytucyjnego.

  (…) rozstrzygnięcia TK posiadają walor ostateczności (art. 190 ust. 1 Konstytucji). Oznacza to niedopuszczalność poddawania orzeczeń TK weryfikacji ze strony jakiegokolwiek innego organu Źródło: K. Zaradkiewicz, M. Wiącek, Analiza rozwiązań poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, Biuro Trybunału Konstytucyjnego, 5 lipca 2007, s. 1.

  Każdy wyrok, także ten wydany przez sędziów Trybunału, podlega ocenie kryteriów ustawowych i konstytucyjnych. Oznacza to, że orzeczenia Trybunału nie zawsze są ważne i ostateczne Źródło: Orzeczenia TK nie zawsze są ostateczne, rp.pl, 19 kwietnia 2016.
  Kamil Zaradkiewicz członek rady nadzorczej Naftoportu kontrolowanego przez Obajtka znanego specjalistę od prawa karnego

 • fakiba

  Oceniono 36 razy 24

  Zaradkiwicz zwróci się do Dudy a Duda do kaczora i ten podejmie decyzję , inaczej być nie może .

 • zwyklaosoba

  Oceniono 31 razy 23

  Kiepsko idzie wykonywanie zadania. Czy ktoś jeszcze naiwnie wierzy, że tu chodzi o niezależność SN ? Nie po to powołano oficera politycznego, by coś poszło konstytucyjnym torem.

 • acototak

  Oceniono 20 razy 14

  Pidżama Party w SN jakoś się Zdradkowi nie udaje.

 • puuchatek

  Oceniono 30 razy 14

  Panie Zaradkiewicz, niech Pan się chwilę zastanowi. Ile PiS jeszcze porządzi w Polsce? Może (choć pewności nie ma) do końca tek kadencji. Może jeszcze przez kolejną. A potem?…

  Przecież zniszczy Pan sobie karierę, świadomie wspierając przestępców łamiących Konstytucję. I po co - dla tych paru groszy? Czy dla tych dwóch - trzech lat na świeczniku?

  Naprawdę warto?…

 • antoszek22

  Oceniono 19 razy 11

  on chyba nie czytał oświadczenia PKW która stwierdziła ,że wybory, które się odbyły , nie odbyły się, a marszałek Witek może przystąpić do ogłoszenia nowego terminu tak jakby nastąpiło opróżnienie urzędu prezydenta .

  Nie lepiej zapytać Witek skoro nastąpiło opróżnienie , powołując się na zaistniałe wątpliwości interpretacyjne ?

 • sztucznypolak

  Oceniono 21 razy 11

  Budyn ma cos do powiedzenia w sprawie regulaminu NIEZAWISLEGO Sadu Najwyzszego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX