Jest lista kandydatów na I Prezesa SN. W zgłoszeniach przoduje sędzia Manowska. "Faworytka Ziobry"

Po kolejnym dniu obrad sędziowie wskazali nazwiska dziesięciu kandydatów na nowego I Prezesa Sądu Najwyższego. Jak wynika z ustaleń Onetu, najwięcej - aż 17 głosów zgłaszających - otrzymała sędzia Małgorzata Manowska. Była ona typowana na możliwą następczynię Małgorzaty Gersdorf już od jakiegoś czasu. W lutym w kierowanej przez nią radzie doszło do wycieku danych, którym zainteresował się rzecznik dyscyplinarny.

Wtorek był trzecim dniem Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego w sprawie wyboru pierwszego prezesa izby. Jak opisywaliśmy, obradom towarzyszył spór o sposób wyboru członków komisji skrutacyjnej. Podczas przerwy w obradach sędzia Krzysztof Rączka w rozmowie z dziennikarzami zarzucił Zaradkiewiczowi, że ten "knebluje sędziów". Obrady nie zakończyły się - ostatecznie ogłoszono kolejną przerwę - do środy do godziny 13.

Zobacz wideo Tomczyk: PiS przejmuje sądy, żeby przed nimi nie odpowiadać

Sąd Najwyższy. Jest lista kandydatów na nowego prezesa. Najwięcej głosów dla sędzi Manowskiej

Jak podaje Onet, sędziom przed ogłoszeniem przerwy udało się wskazać 20 kandydatów na nowego I prezesa SN, z czego dziesięć osób wyraziło zgodę na kandydowanie. Z ustaleń portalu wynika, że sędziowie, którzy kandydują na I prezesa SN, to: 1. Małgorzata Manowska (17 głosów zgłaszających), Tomasz Artymiuk (12 głosów zgłaszających), Tomasz Demendecki (11 głosów zgłaszających), Marta Romańska (9 głosów zgłaszających), Włodzimierz Wróbel (6 głosów zgłaszających), Dariusz Zawistowski (6 głosów zgłaszających), Piotr Prusinowski (6 głosów zgłaszających),  Leszek Bosek (4 głosy zgłaszające), Joanna Misztal-Konecka (2 głosy zgłaszające), Adam R. Tomczyński (1 głos zgłaszający).

W środę po godzinie 13 wszyscy wymienieni wyżej kandydaci wygłoszą pięciominutowe przemówienia, podczas których zaprezentują, jakimi prezesami SN chcieliby być. Jak przekazał reporter TVN 24, do środy pozostali sędziowie SN mogą przesyłać mailem pytania do kandydatów, które zostaną im zadane podczas czwartego dnia zgromadzenia.

Małgorzata Manowska z przewagą głosów wskazujących. "Faworytka Dudy i Ziobry"

Sędzia Małgorzata Manowska, która otrzymała najwięcej głosów zgłaszających, od 2016 roku stoi na czele Krajowej Rady Sądownictwa i Prokuratury, a w 2018 roku została wybrana przez nową KRS do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. W 2007 r. była wiceministrem w resorcie sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Już wcześniej pojawiały się informacje, że ma ona spore szanse na przejęcie stanowiska I prezes SN po Małgorzacie Gersdorf. W lutym tego roku stanęło to jednak pod znakiem zapytania, bo w kierowanej przez Manowską KRSiP doszło do ogromnego wycieku danych sędziów i prokuratorów. Z informacji OKO. Press wynika, że dane zostały skradzione z platformy szkoleniowej, a sprawą zainteresował się rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik. KRSiP informowała, że do wycieku doszło z winy prywatnej firmy, która obsługiwała platformę szkoleniową. Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" chciało jednak dymisji Manowskiej.

Dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek opisywał w lutym, że Manowska ma opinię dobrej prawniczki i jednocześnie jest "zarówno faworytką Dudy, jak i Ziobry". "Prof. Małgorzata Manowska jako pierwsza zawiesiła swoje orzekanie po uchwale Sądu Najwyższego, która to nakazywała. I pierwsza też wróciła do orzekania, gdy Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że uchwała jest zawieszona. (...) Jako pierwsza odroczyła sprawy, które miała na wokandzie, podkreślając, że to 'dla dobra stron' i by 'poczekać spokojnie na uzasadnienie uchwały i zastanowić się nad dalszymi krokami'" - pisał.

Czytaj więcej: Wojenny i pokojowy scenariusz PiS na odbicie Sądu Najwyższego. Prof. Manowska jest faworytką Ziobry i Dudy

***

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. *PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ* i weź udział w badaniu >>

Więcej o:
Komentarze (305)
Jest lista kandydatów na I Prezesa SN. W zgłoszeniach przoduje sędzia Manowska. "Faworytka Ziobry"
Zaloguj się
 • zdziwiony6

  Oceniono 86 razy 66

  Na liście kandydatów dało się zauważyć brak Bartłomieja Misiewicza.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 67 razy 57

  faworytka Du.y i Ziobry to rekomendacja w stylu:
  walcząca z ostrym cieniem mgły z poparciem zera,
  nie pytają cię o imię, sędzią będziesz tera!

 • wydzielina_fizjologiczna

  Oceniono 65 razy 45

  Piszę do tych, którzy kolaborują z antydemokratycznym PiSowskim reżimem. Nie myślcie sobie, że po zmianie władzy wszyscy zapomną, jak zachowywaliście się podczas rządów PiSu. A przede wszystkim, nie wyobrażajcie sobie, że ten bałagan, który tworzycie, będzie likwidowany metodami prawnymi. NIE! Ten bałagan uporządkuje Nadzwyczajna Komisja Prawdy i Pojednania Narodowego. Wszyscy, powtarzam, WSZYSCY sędziowie Sądu Najwyższego zostaną zwolnieni jedną ustawą. Wy też. Dopiero potem Komisja będzie weryfikować tych, którzy zostaną przywróceni na swoje stanowiska, w oparciu o kryterium, czy działali przeciwko Konstytucji. Zostaniecie zwolnieni. Chamy niemyte.

 • wieraku

  Oceniono 37 razy 29

  I znowu to okłamywanie ludzi, po co ta pani została wybrana? Będzie tańczyć jak jej zagra Kaczyński. To już nawet mi się rzy... nie chce. To już tylko piętka została do okrojenia nas z prawa. Już nas nie ma, jest tylko zło.

 • magda_breslau

  Oceniono 28 razy 20

  Jak ty wygladasz chlopcze... Robespierrek mamusi...

  Cztery Wyplaty Ziobro, straznik prawa i sprawiedliwosci w kraju rzadzonym przez mafie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX