Pogoda. Gdzie jest burza? IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i gradem. Żółte alerty w siedmiu województwach

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że poniedziałkowa pogoda może być gwałtowna. Wydano ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem i burzami z gradem.

Mapa ostrzeżeń meteorologicznych na portalu pogodynka.pl pokazuje, że silny wiatr może wystąpić w południowych powiatach województwa podkarpackiego oraz na południowym zachodzie województwa małopolskiego. Dla tego terytorium prognozuje się wiatr o średniej prędkości 30-40 km/h, który w porywach osiągnie nawet 75 km/h.

Burze z gradem prognozowane są dla województw podlaskiego, mazowieckiego, opolskiego, a także dla przeważającej części województw dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego. IMGW prognozuje, że w miejscach, dla których prognozuje się burze, opady deszczu osiągną od 10 do 20 mm, a wiatr będzie wiał z prędkością do 80 km/h. Grad wystąpi lokalnie. 

To, gdzie jest burza, można sprawdzić za pomocą stron internetowych i aplikacji mobilnych. Jedną z  nich jest strona blitzortung.org, na której prezentowane są wyładowania atmosferyczne i burze w czasie rzeczywistym.

Prognoza pogody na poniedziałek. Zimni ogrodnicy dają o sobie znać

Gwałtowne zmiany w pogodzie, które będziemy dziś obserwować, mają związek z tzw. zimnymi ogrodnikami i zimną Zośką. To zjawisko klimatyczne, które jest charakterystyczne dla Europy Środkowej. Obserwuje się je w połowie maja, kiedy po okresie utrzymywania się wyżu barycznego następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i przy słabnącym wyżu do Polski i krajów sąsiednich zaczyna napływać zimne powietrze z obszarów polarnych.

"Polska znajduje się pod wpływem niżów z ośrodkami nad Czechami i Zatoką Fińską, z północy ku centrum kraju przemieszcza się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Za frontem tym napływa chłodne powietrze pochodzenia arktycznego, wschodnia oraz południowa Polska pozostanie w ciepłej i wilgotnej masie powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Ciśnienie spada" - tłumaczy obecną sytuację meteorologiczną IMGW

Więcej o:
Komentarze (15)
Pogoda. Gdzie jest burza? IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i gradem. Żółte alerty w siedmiu województwach
Zaloguj się
 • kasiapanowie

  Oceniono 9 razy 7

  Zimna Zośka nadchodzi 🇩🇪 Eisheiligen (Niemcy, 11–15 maja), 🇫🇷 Saints de glace (Francja, 11–13 maja), 🇧🇶 Ijsheiligen (Holandia 11–15 maja), 🇸🇮 Trije ledeni možje i Poscana Zofka (Słowenia, 11–15 maja).

 • swamplout

  Oceniono 3 razy 3

  Na św. Hieronima, jest deszcz, albo go ni ma, a na św. Kondrada śnieg pada, albo nie pada. Amen.

 • z.04.2019

  Oceniono 3 razy 3

  Coroczna tradycja pogodowa.

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 1 raz 1

  To już na zimnego Lecha (10.04) było cieplej.

 • starykawaler35

  Oceniono 7 razy -1

  Zaraz będzie lament rolników...wyschło,zmarzlo,zatonęło
  .
  I jak co roku ceny do góry

 • j23zyje

  Oceniono 2 razy -2

  Kużwa, czekam i czekam na to ocieplenie klimatu... Że będzie w Polsce przynajmniej jak w Hiszpanii... A tu d..pa, żadne rekordy CO2 nie pomagają. Robi się Arktyka zamiast Barcelony.

 • starykawaler35

  Oceniono 4 razy -2

  Zaraz będzie Kameny rolników...wyschło,zmarzlo,zatonęło
  .
  I jak co roku ceny do góry

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX