Kolejny dzień obrad SN i znowu nic. Nie wybrano nawet komisji skrutacyjnej, przerwa do 12 maja

Drugi dzień obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN i drugie fiasko. Znowu, jak w piątek, nie udało się nawet wyłonić składu komisji skrutacyjnej. Pełniący obowiązki I prezesa SN sędzia Kamil Zaradkiewicz zarządził przerwę w obradach do wtorku 12 maja do godz. 10.

Sobota była drugim dniem obrad SN. Wcześniej, w piątek, podczas dwóch głosowań, sędziom nie udało się nawet wybrać komisji skrutacyjnej, która liczy głosy.

Zgromadzenie ogólne sędziów SN znów przerwane

W sobotę również - jak w piątek - nie udało się sfinalizować głosowania, nie wybrano też składu komisji skrutacyjnej. Obrady Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego zostały przerwane do wtorku do 10. Ogłosił to pełniący obowiązki Pierwszego Prezesa SN sędzia Kamil Zaradkiewicz po naradzie z prezesami izb. P.o. I prezesa SN mówił, że wyjaśniana będzie kwestia tego, jak ma liczyć głosy komisja skrutacyjna.

Marcin Łochowski, sędzia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, na Twitterze relacjonował sobotnie wydarzenia w SN. Co rusz tweetował o tym, że "liczone są głosy" w głosowaniu dotyczącym wyboru komisji skrutacyjnej, informował o zmianach i przerwach. Tuż przed ogłoszeniem przerwy do wtorku sędzia Łochowski pisał o sposobach liczenia głosów przez komisję:

Komisja zastosowała taki sposób liczenia: Jak w wyborach (np. Prezydenta) kandydują A, B i C, to głosując na A, głosujcie również przeciwko B i C. Czyli oddajcie trzy głosy. Jasne?

Wybory nowego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego

Z końcem kwietnia skończyła się kadencja Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Przed zakończeniem tej kadencji dwukrotnie był ustalany termin Zgromadzenia Ogólnego SN, podczas którego można wyłonić kandydatów na pierwszego prezesa, ale z powodu pandemii terminy były odwoływane.

Zasady wyborów I prezesa są następujące: Każdy sędzia może wskazać jednego kandydata, który wyrażał zgodę na kandydowanie lub odmawia. Następnie sędziowie głosują, a każdy z nich przysługuje jeden głos. Pięciu sędziów z największą liczbą głosów, zostanie przedstawionych prezydentowi niezwłocznie po zakończeniu zgromadzenia wraz z protokołem głosowania.

Od 1 maja obowiązki Pierwszego Prezesa SN pełni sędzia Kamil Zaradkiewicz, wskazany na to stanowisko przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jego zadaniem było przeprowadzenie wyborów w Sądzie Najwyższym, czyli zwołanie Zgromadzenia Ogólnego.

Zobacz wideo Jakie będzie zdanie SN ws. wyborów? Komentuje Marcin Ociepa
Więcej o:
Komentarze (199)
Kolejny dzień obrad Sądu Najwyższego i znowu nic. Nie wybrano nawet komisji skrutacyjnej, przerwa do 12 maja
Zaloguj się
 • goldberg

  Oceniono 77 razy 63

  Nazwanie tego wszystkiego pożarem w burdelu jest obrazą dla... burdelu, w którym w końcy panują jakieś zasady. Tam płacisz i stukasz a tutaj nie dość, że płacisz to sam jesteś non stop stukany ze wszystkich stron po całości. Nie zgodzę się też na określenie "państwo z kartonu" czy Państwo "mchu i paproci". W najlepszym przypadku i przy pobłażliwym traktowaniu jest to "państwo z gówna"

 • polakadam

  Oceniono 72 razy 56

  Pislam pozostawił jakieś luki proceduralne i ma problem z przejęciem SN. A to dla nich sprawa życia i śmierci. Bo jeśli nie zdołają opanować SN to mogą siedzieć.

 • justas32

  Oceniono 58 razy 50

  Niech Sasin dalej przygotowuje wybory. Przy Smoleńsku już się sprawdził ...

 • cyreliusz

  Oceniono 42 razy 36

  To skutki wsadzenia na siłę Zaradkiewicza.
  Na poczatek już się popisał z izbą dyscyplinarną.

 • m.godwin

  Oceniono 48 razy 36

  Jak widać, organizowanie wyborów, to nie jest najmocniejsza strona PiS-u. Gribojedow nie jest w tym lepszy od Sasina.

 • justas32

  Oceniono 38 razy 30

  Liczę na niezależność SN. Wiem że żaden Polak w to nie wierzy. Ale zawsze może znaleźć się ktoś kto ma kręgosłup ze stali a nie z galarety ...

 • bombadilwlocie

  Oceniono 36 razy 28

  Brawo Sędziowie SN. Jedynym wyjściem na pisowski gwałt jest obstrukcja obrad. Precz z towarzyszami zaradkiewiczami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX