Beatyfikacja rodziców Jana Pawła II. Kard. Dziwisz: To święci z sąsiedztwa, bliscy, zwyczajni

Rozpoczęły się procesy beatyfikacyjne rodziców Jana Pawła II Karola i Emilii Wojtyłów. Kard. Stanisław Dziwisz stwierdził, że mogą stać się patronami rodzin, zwłaszcza teraz, gdy potrzeba im "autentycznych wzorców życia małżeńskiego i rodzinnego".

Rozpoczęcie procesów beatyfikacyjnych Karola i Emilii Wojtyłów miało miejsce w czwartek 7 maja w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach. Zwracając się do metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, kard. Stanisław Dziwisz stwierdził, że rodzice Jana Pawła II mogą stać się "przykładem dla współczesnych rodzin i ich patronami".

- W dzisiejszej rzeczywistości zdominowanej przez samotność, niepewność jutra, ale także poszukiwanie sensu życia, osoby Karola i Emilii Wojtyłów stają się świadectwem trwania nieprzemijających wartości, wśród których na pierwszym miejscu jest rodzina - mówił kard. Dziwisz.

Kardynał powiedział, że pełniąc funkcję sekretarza kard. Karola Wojtyły, a póżniej papieża Jana Pawła II wiele razy słyszał od niego, że "miał świętych rodziców". Zauważył także, że Karol i Emilia Wojtyłowie są "świętymi z sąsiedztwa", którzy zwyczajni i bliscy zwykłym ludziom. Zachęcał także, aby modlić się do nich o wstawiennictwo i poinformował, że jeden z księży Archidiecezji Krakowskiej powiedział mu w środę, że "w tych dniach w jego parafii dokonał się cud za sprawą dzisiejszych Sług Bożych". 

- Rodzice głęboko się modlili za swoją chorą córkę, która z tej choroby, właściwie śmiertelnej, przechodzi do zdrowi - powiedział duchowny.

 

Proces beatyfikacji rodziców Jana Pawła II. Za kilka dni 100 rocznica urodzin papieża-Polaka

Pierwsza uroczysta sesja trybunałów beatyfikacyjnych była wydarzeniem jawnym. Kolejne posiedzenia będą odbywały się za zamkniętymi drzwiami. Archidiecezja Krakowska informuje, że postulatorem procesów kanonizacyjnych Karola i Emilii Wojtyłów jest ks. Sławomir Oder. Był on postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II. Pierwszym sędzią trybunału beatyfikacyjnego jest metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, którego będzie reprezentował referent ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej ks. Andrzej Scąber. Promotorem sprawiedliwości będzie ks. Tomasz Szopa, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Powołanych zostanie także dwóch notariuszy - ks. Grzegorz Kotala i ks. Paweł Ochocki.

Rozpoczęcie procesów beatyfikacyjnych rodziców Jana Pawła II miało miejsce 11 dni przed setną rocznicą jego urodzin. 

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Zobacz wideo Czy Polska jest świeckim państwem? Postanowiliśmy zapytać. Odpowiedzi były bardzo zbliżone
Więcej o: