Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega: Kleszcze są już aktywne. "Uważajmy na te pajęczaki"

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie przed kleszczami, które są już aktywne. "Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone, uważajmy na te pajęczaki" - przestrzega GIS.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, aby po powrocie do domu z lasu, parku czy łąki dokładnie obejrzeć swoje ciało, bo ukłucie kleszcza nie boli. Apeluje także, abyśmy pamiętali o dzieciach oraz swoich czworonogach, bo kleszcze atakują zarówno ludzi, jak i psy i koty. 

"Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza: na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych" - pisze GIS.

O tym, jak uniknąć kleszczy, przypomina filmik z muzyką rapera Te-Trisa i animacjami Martyny Adamskiej, stworzony na potrzeby GISu.

 

GIS: Kleszcze przenoszą boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu

Sanepid przypomina, że kleszcze żyjące w Polsce przenoszą takie choroby jak borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Na drugą z wymienionych chorób można się zaszczepić.

Typowym objawem boreliozy jest rumień, który powstaje na skórze w miejscu, w którym wbił się kleszcz. Może się on pojawić nawet kilka tygodni po kontakcie z tym pajęczakiem. Zarówno pojawienie się zmian skórnych, jak i inne niepokojące objawy należy konsultować z lekarzem.

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?
Więcej o: