Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, aby po powrocie do domu z lasu, parku czy łąki dokładnie obejrzeć swoje ciało, bo ukłucie kleszcza nie boli. Apeluje także, abyśmy pamiętali o dzieciach oraz swoich czworonogach, bo kleszcze atakują zarówno ludzi, jak i psy i koty.
"Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza: na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych" - pisze GIS.
O tym, jak uniknąć kleszczy, przypomina filmik z muzyką rapera Te-Trisa i animacjami Martyny Adamskiej, stworzony na potrzeby GISu.
Sanepid przypomina, że kleszcze żyjące w Polsce przenoszą takie choroby jak borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Na drugą z wymienionych chorób można się zaszczepić.
Typowym objawem boreliozy jest rumień, który powstaje na skórze w miejscu, w którym wbił się kleszcz. Może się on pojawić nawet kilka tygodni po kontakcie z tym pajęczakiem. Zarówno pojawienie się zmian skórnych, jak i inne niepokojące objawy należy konsultować z lekarzem.