Duda powołał nowych sędziów Sądu Najwyższego. Wkrótce SN ma wybrać kandydatów na I Prezesa

Sześć osób zostało powołanych przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego. SN nie ma w tej chwili I Prezesa. Pełniący obowiązki prezesa Kamil Zaradkiewicz poinformował, że kandydaci na to stanowisko mają zostać wyłonieni w tym tygodniu.
Zobacz wideo Po co PiS-owi wojna o sądy? Gdula: chcieliby już nie mówić o sądach, ale muszą

Prezydent Andrzej Duda powołał sześciu nowych sędziów Sądu Najwyższego. Jak czytamy na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta, nowo powołani sędziowie złożyli już ślubowanie wobec Prezydenta RP.

Do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego powołani zostali:

 • Leszek Bielecki,
 • Jarosław Duż,
 • Mariusz Łodko,
 • Marek Motuk,
 • Jarosław Sobutka,
 • Igor Zgoliński.

Zgromadzenie Ogólne ma wybrać I Prezesa SN

Z końcem kwietnia w stan spoczynku przeszła I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Zastąpił ją - tymczasowo - sędzia Kamil Zaradkiewicz. Pełniący obowiązki I Prezesa informował, że chce na ten tydzień zwołać zgromadzenie ogólne sędziów SN. Ono wyłoni kandydatów na I Prezesa, spośród których osobę na to stanowisko powoła prezydent Andrzej Duda. 

We wtorek Zaradkiewicz uchylił zarządzenie byłej prezes Małgorzaty Gersdorf, której kadencja skończyła się wraz z końcem kwietnia, i przywrócił do orzekania Izbę Dyscyplinarną tego sądu.

Więcej o:
Komentarze (169)
Duda powołał nowych sędziów Sądu Najwyższego. Wkrótce SN ma wybrać kandydatów na I Prezesa
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 70 razy 56

  Niczego nie uchylił, bo nie ma możliwości uchylenia. Raczej miał halucynacje, w których widział, ze coś uchyla.

 • wujojano

  Oceniono 59 razy 53

  Gersdorf jedynie wykonała nakaz TSUE, a PiS-owski funkcjonariusz Zaradkiewicz uznał, że ma kompetencję do jego uchylenia. Kolejny krok należy do KE. Dla Wolski może nie być przyjemny. Szkoda, że my, Polacy, też możemy z tego powodu ucierpieć.

 • piotr.gaciarek

  Oceniono 37 razy 31

  Prezydent nie powołał sędziów SN, tylko neo sędziów, osoby, objęte wnioskami klubu dyskusyjnego im Z. Ziobry, a nie konstytucyjnego organu Państwa. To nie są sędziowie SN

 • lk10

  Oceniono 30 razy 28

  No cóż, Kaczyński z Dudą zniszczą naszą Ojczyznę - ale ktoś ich wybrał, posadził tam gdzie są! sami się nie wybrali. Jeszcze kilka miesięcy, może lat i w kraju nad Wisłą będzie tylko płacz i zgrzytanie zębów a Moskal już zaciera ręce - powtórka z rozrywki? tak tylko, że kosztem nas i naszych dzieci.

 • lkolesio

  Oceniono 29 razy 27

  "Byli szeregowymi sędziami sądów rejonowych, niektórym zdarzały się postępowania dyscyplinarne, czasem przez lata bezskutecznie ubiegali się o awans, którego ze względu na słabe wyniki nie dostawali."
  I tu własnie tkwi problem... latami środowisko sędziowskie tolerowało takie miernoty.. których postępowanie wpływało na postrzeganie "sędziowskiej kasty".
  Żaden z tych sędziów nie został wydalony z zawodu sędziego... spokojnie orzekali sobie czekając na swoje wysokie emerytury... mieli postępowania dyscyplinarne i nic....
  I nagle zdarzył si PiS.. który potrzebuje wszędzie miernot i taki zbiór sędziów stal się dla "dobrej zmiany" nieograniczonym zasobem osobowym do przeprowadzenia "reformy" wymiaru sprawiedliwości...
  Teraz nadszedł czas miernot skłóconych z kolegami, poobrażanych za swoje postępowania dyscyplinarne i pałających chęcią zemsty za nieudane kariery które nie posuwały się do przodu bo przecież nie z winy samych zainteresowanych....

 • mirek_nad_jeziorem

  Oceniono 29 razy 27

  du.pa nikogo nie powołał. Klepnął nominatów, których wskazał mu WuC. On nawet nie wiedział kogo "nominuje" i na co. Bo jak w końcu przyjdą akty oskarżenia o zdradę stanu, to ktoś będzie kaczystowskich przestępców musiał z własnego szamba wyciągać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX