2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne. Właśnie 2 maja, w 1945 roku, polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie.

Kolejny powód, dla którego Dzień Flagi jest obchodzony 2 maja to fakt, że w komunistycznej Polsce właśnie tego dnia, po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz usuwania flag narodowych, by nie wisiały podczas nieuznawanego przez władze, święta Konstytucji 3 Maja

Zobacz wideo Co z wyborami w maju? Ocenia prezydent Poznania

Dzień Flagi. Co oznacza biel i czerwień na polskiej fladze? 

Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Poza granicami Polski oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej. 

Dzień Polonii i Polaków za Granicą

2 maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i przyznających się do polskich korzeni. Jego celem jest umacnianie poczucia jedności wszystkich rodaków i pomoc w zachowaniu świadomości narodowej.

Najliczniejsza grupa emigracji i osób polskiego pochodzenia żyje w Stanach Zjednoczonych - 10 milionów. Inne duże skupiska są w: Brazylii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech. Polacy mieszkają też między innymi na - Litwie, Białorusi i Ukrainie

Święto zostało ustanowione w 2002 roku uchwałą Senatu, w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich dorobek i wkład w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Uchwała senacka określa politykę państwa wobec Polaków przebywających za granicą. Mówi o zapewnieniu im praw mniejszości narodowej, rozwijaniu ojczystego języka i promowaniu polskiej kultury. Zgodnie z dokumentem, konstytucyjnym opiekunem diaspory jest Marszałek Senatu. Szczególna rola izby wyższej w podtrzymywaniu tożsamości narodowej Polaków mieszkających na obczyźnie, wywodzi się z międzywojennej tradycji patronowania wychodźstwu.

"Polonią" określa się polskich emigrantów oraz ich potomków. Natomiast osoby mieszkające na terenach, które w przeszłości należały do państwa polskiego, a w wyniku zmiany granic znalazły się poza nim, uznaje się za Polaków. I tak mówimy: Polacy na Litwie, Polacy na Ukrainie czy Polacy w Czechach. 

Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święta państwowe.

Więcej o:
Komentarze (113)
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Zaloguj się
 • Mr. X

  Oceniono 27 razy 21

  Co tam Dzień Flagi Rzeczypospolitej.
  Ciekaw jestem jak PiSowska zaraza będzie odnosić się do jutrzejszego święta Konstytucji 3 Maja ?
  Przecież obecna władza zdeptała już tyle razy Konstytucję RP, że odnoszenie się do tego święta będzie hipokryzją z ich strony.
  PiSowska zaraza nie honoruje najważniejszego aktu prawnego.

 • fakiba

  Oceniono 21 razy 13

  Z tej okazji Polonia została pozbawiona możliwości głosowania , brawo pis .

 • zd46

  Oceniono 15 razy 11

  W 2020 mamy nowe święta majowe:
  - 1 maj-dzień "świrusa pogubionego"
  - 2 maj-dzień żądnego władzy
  - 3 maj-święto Konstytucji 3 Maja a w tle "dzień smutku po złamanej Konstytucji RP przez jej przysiegłego obrońcę A.Dudę i to ze słowami "tak mi dopomóż Bóg". Niestety w jego działaniach, to pomaga mu "bukowy kołek czyli buk".

 • zd46

  Oceniono 14 razy 10

  Jak wielkim zwyrodnialcem trzeba być by „tarzać sie”przez dziesięć lat w szczatkach swojego brata, którego wysłało się na rozpoczęcie prezydenckiej kampanii wyborczej do Katynia a potem NIE DAŁO MU SIĘ lądować w niesprzyjających warunkach pogodowych? Jak wielkim zwyrodnialcem trzeba być,aby mimo przyłożenia ręki do śmierci 96 osób teraz FUNDUJE się i ZAPRASZA ŚMIERC do domów dziesiątków Polaków i tylko dlatego, że ZWYRODNIALEC zamarzył sobie zwycięstwo w wyborach „chabety” na którą postawił, co postawił? Zasikaną kocią kuwetę i dwa koty a także swoją chorą glowę. Rodacy! Polacy! Powstrzymajmy tego straceńca nim nie zgotuje nam braterskiej wojny domowej, gdzie nie będzie żwycięzców, przegramy, jako NARÓD !!!

 • zd46

  Oceniono 11 razy 9

  Dzisiaj "Dzień Polonii" z "palcem Lichockiej w herbie". Zapamiętajcie to Kaczyńskiemu, jego nie interesują Polacy gdziekolwiek mieszkaja, dla niego liczy się i to opętańczo-pożądliwie REŻIMOWA WŁADZA i RODZINNA WENDETTA za Lecha !!!

 • zd46

  Oceniono 10 razy 8

  Polska jest rozrywana prze ludzi niewiadomego pochodzenia,przez ludzi, co do których są obawy, czy aby Polska Polaków była i jest ich milością, marzeniem czy tylko celem poskromienia własnej żądzy władzy i to za każdą cenę. Kiedy śledzi się internetowe wiadomości, od lat, można się dowiedzieć, że Polska jest złupiona i podzielona między różne partie, partyjki, sitwy partyjne i tajne stowarzyszenia o zabarwieniu „narodowo-faszystowskim” ale malo polskim. Kiedyś „Solidarność Walcząca (SW) Morawieckich od „A do Z”, Zwiercanów, Zysków,Jagiełłów, spadkobierczynią dzisiaj,partia utworzona w 2016 roku, „Wolni i Solidarni (WS). Zamienił „stryjek siekierkę na kijek” SW na WS,tylko te same fałszywe oblicza. Dzisiaj programy Kornela na przejmowanie Polski, realizuje Mateusz ze swoimi wiernymi żołnierzami. I tak:
  - Jagiełło SW i WS - wskazał portal "Niezależna.pl" - od 1985 r. działał w podziemnych strukturach SW. Od 1988 r. był członkiem Komitetu Wykonawczego SW i współredaktorem głównego wydania niezależnego dwutygodnika "Solidarność Walcząca". W 2007 roku został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 14 września 2009 roku powołany na stanowisko Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego. Za jego kadencji PKO stał się liderem polskiej bankowości. Jest Członkiem Zarządu Związku Banków Polskich oraz międzynarodowej organizacji Institut International D’Etudes Bancaires. Od UWAGA!!! Listopada 2019 roku Przewodniczący „Polski Walczacej”, czy łączenie stanowisk jest zgodne z prawem? Ten pan z Mateuszem miał cykl spotkań o ryżu i Gradzie z PO, nagranych, u „Przyjació Sowy”.
  - Zwiercan SW i WS, po odpadnięciu w wyborach 2015 roku, obecnie zostaje posadzona przez Mateusza w KPRM, na stanowisku z klauzulą „tajemnica państwowa”.Prywatnie specjalistka od różnych mniejszych lub większych naruszeń prawa, wątpliwego domu „kombatanta”, nieoddanych pożyczek oraz „specjalistka od leczenia uzależnień”. Czyżby leczyła uzależnienia swego pryncypała z dawnej SW i obecnej WS?
  -Zysk SW i ...- w ministerstwie klimatu
  -Andruszkiewicz ....i WS – mistrz lewych podpisów,obecnie, w ministerstwie cyfryzacji.
  Patronem tego układu jest prawdopodobnie partia „Wolni i Solidarni”, Mateusz sprawujący urząd premiera RP, rodzina Morawieckich i prezes Jagiełło. Czy to Polska Polaków czy „cwaniaków partyjnych” ulokowanych, NA RAZIE, na naszym budżecie? Jaki jest ich cel,dokąd zmierzają?

 • dexter1970

  Oceniono 10 razy 8

  PiSuary niech wywieszą flagę z kaczuszką.

 • dlugi48

  Oceniono 11 razy 7

  Jak to? To nie wyklęci z Brygady Świętokrzyskiej zdobyli Berlin i wygrali wojnę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX