Długi weekend majowy. Czy w sobotę 2 maja zrobimy zakupy?

W sobotę 2 maja wypada Święto Flagi, w związku z czym wiele osób zastanawia się, czy tego dnia otwarte będą sklepy. Jakie zmiany w handlu czekają nas w najbliższych dniach?
Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą oszczędzać na zakupach

Od pewnego czasu w handlu obowiązują nowe obostrzenia, które nie ograniczają się jedynie do zmniejszenia liczby niedziel handlowych. Z powodu majówki, która w tym roku wypada od piątku do niedzieli, pojawiają się pytania o to, czy w długi weekend będzie można zrobić zakupy w sklepach. 

Długi weekend majowy - czy 2 maja sklepy będą otwarte?

W sobotę 2 maja wypada Święto Flagi. Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, więc sklepy, drogerie czy apteki mogą być tego dnia otwarte. Część właścicieli może jednak zadecydować, że zamknie tego dnia swoje placówki lub zmieni godziny otwarcia sklepu. Przypominamy, że zarówno w piątek 1 maja, jak i w niedzielę 3 maja przypadają święta, które są wolne od pracy - w związku z tym duże sklepy będą zamknięte. W tych dniach otwarte mogą być jedynie miejsca, w których za kasą stanie właściciel danego punktu. 

Obostrzenia obowiązujące w sklepach

Od poniedziałku 4 maja wprowadzone zostają nowe zasady, którymi objęty został także handel. Do tej pory otwarte mogły być jedynie sklepy spożywcze, targowiska, apteki i drogerie. Od 4 maja otwarte zostaną także centra handlowe. Nadal obowiązywać będzie tak zwany nowy rygor sanitarny, który zakłada między innymi, że w danym sklepie lub galerii może przebywać jeden klient na 15 metrów kwadratowych powierzchni placówki. W sklepach mniejszych niż 100 metrów kwadratowych nadal będzie to czterech klientów na jedną kasę.

Nakazy obowiązują także klientów, którzy robiąc zakupy muszą zakładać jednorazowe rękawiczki, zasłaniać usta i nos oraz zachować odległość co najmniej które dwóch metrów od innych osób. Cały czas zamknięte zostają lokale gastronomiczne i punkty usługowe: salony fryzjerskie czy kosmetyczne. 

Więcej o: