Wybory prezydenckie 2020. Listonosze zaczną roznosić pakiety wyborcze już 4 maja

Listonosze Poczty Polskiej będą roznosić pakiety wyborcze przez sześć dni - od 4 do 10 maja. Obowiązki związane z wyborami będą wykonywać w towarzystwie kontrolerów. Kim oni będą? Nie jest to do końca jasne.

Choć ustawa o wyborach korespondencyjnych zostanie przegłosowana prawdopodobnie dopiero 7 maja, przygotowania do nadchodzącego głosowania trwają w najlepsze. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w środę, że karty do głosowania już są drukowane przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych. Wiadomo także, że listonosze przystąpią do roznoszenia pakietów wyborczych kilka dni przed przyjęciem ustawy umożliwiającej przeprowadzenie wyborów kopertowych. 

Zobacz wideo „Bawaria to przykład, że głosowanie korespondencyjne jest niebezpieczne”

Wybory 2020. Listonosz i kontroler otrzymają po dwa złote za każdy dostarczony pakiet

Portal money.pl ujawnił szczegóły instrukcji, które pracownicy Poczty Polskiej otrzymują od swoich przełożonych. Dziennikarze ustalili, że pakiety wyborcze mają być dystrybuowane do skrzynek pocztowych od 4 do 10 maja.

Listonosze nie będą roznosić ich sami - każdemu z nich będzie towarzyszył kontroler. Kim będzie ta osoba? Wcześniej mówiło się, że listonoszom będą pomagać inni pracownicy poczty. Money.pl informuje jednak, że w rolę kontrolerów wcielą się ochotnicy, którzy będą doglądać procedury doręczania pakietów. Zarówno listonosz, jak i kontroler mają otrzymać gratyfikację w wysokości dwóch złotych za każdą doręczoną przesyłkę. Szacuje się, że każdy z nich po sześciu dniach pracy może otrzymać nagrodę wynoszącą kilka tysięcy złotych. W roznoszenie pakietów wyborczych będzie zaangażowanych prawie 25 tys. listonoszy. 

Więcej o: