Niedziele handlowe 2020. Czy w niedzielę 26 kwietnia zrobimy zakupy?

Zakaz handlu w niektóre niedziele wprowadzony został w marcu 2018 roku. Od tamtego czasu stopniowo zmniejszana jest liczba niedziel handlowych. Czy w niedzielę 26 kwietnie sklepy mogą być otwarte?
Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą oszczędzać na zakupach

Od 2020 roku niedziele bez zakazu handlu będą mogły wypadać maksymalnie siedem razy w roku. Mimo obowiązujących od marca obostrzeń terminy niedziel handlowych pozostają bez zmian.

Niedziele handlowe 2020. Czy 26 kwietnia wypada niedziela handlowa?

Zgodnie kalendarzem niedziel handlowych 26 kwietnia sklepy mogą być otwarte. W 2020 roku niedziela handlowa wypada jeszcze w terminach: 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia oraz 20 grudnia.

26 kwietnia sklepy będą otwarte - do jakich zasad należy się stosować?

Od 20 kwietnia obowiązują nowe zasady, które obejmują także handel. Nadal otwarte mogą być tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i targowiska. Zwiększa się jednak liczba klientów, którzy jednocześnie mogą robić zakupy w danej placówce. Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 metrów kwadratowych w sklepie może przebywać 4 klientów na jedną kasę. W sklepach o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych na jedną osobę musi przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Nadal obowiązują nas zasady bezpieczeństwa, które obejmują zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, zachowanie odległości dwóch metrów od innych osób czy zakładanie jednorazowych rękawiczek podczas zakupów. W kolejnym etapie przewidywane jest otwarcie sklepów budowlanych w weekendy. W III etapie wznowienie działalności ma być udostępnione dla lokali gastronomicznych, zakładów fryzjerskich, salonów kosmetycznych oraz sklepów w galeriach handlowych.

Więcej o: