Krystyna Łybacka nie żyje. Była minister edukacji zmarła w wieku 74 lat

Nie żyje była minister edukacji i posłanka Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Krystyna Łybacka miała 74 lata. Informację o śmierci polityk potwierdził szef Unii Pracy Waldemar Witkowski.

"Krystyna Łybacka już nigdy nikomu nie doradzi co ma robić. Zawsze była wierna SLD i taką Ją zapamiętam, a poznałem Ją w latach 70-tych ubiegłego wieku. Byliśmy nauczycielami akademickimi na Politechnice Poznańskiej. Działaliśmy w ZNP i PZPR" - napisał na Facebooku Waldemar Witkowski.

Nie żyje Krystyna Łybacka. Była minister edukacji miała 74 lata

- Nie mogę przyjąć tego, co się stało. To była wielka dama polskiej polityki. Dobry i uczciwy człowiek o niezwykłym poczuciu humoru. Mam dziś przed oczami jej rozpromienioną twarz, gdy w 2001 roku wygrywaliśmy wybory - powiedział z kolei w rozmowie z polsatnews.pl były premier Leszek Miller. Jak podaje epoznan.pl były dyrektor biura posłanki Ryszard Zaczyński dodał, że Krystyna Łybacka miała problemy zdrowotne i zmarła na schorzenie, które nie było związane z epidemią koronawirusa.

Krystyna Łybacka urodziła się 10 lutego w Jutrosinie w województwie wielkopolskim. Była siedmiokrotnie wybierana na stanowisko posła w kadencjach od I do VII Sejmu. Była ministrem edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Millera w latach 2001-2004. Odeszła z polityki w lipcu 2019 roku, kiedy zakończyła kadencję w Parlamencie Europejskim. Tego samego roku została uhonorowana nagrodą MEP Awards dla najbardziej pracowitego europosła w kategorii edukacja, kultura i media.

W latach 1978-1989 należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a od 1993 roku była członkiem SdRP. Od 1999 roku pełniła funkcję przewodniczącej rady wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z wykształcenia Krystyna Łybacka była doktorem nauk matematycznych oraz wykładowcą akademickim. Była też adiunktem w Instytucie Matematyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej.

Więcej o: