ABW zatrzymało Libańczyka związanego z ISIS. Chciał przeprowadzać zamachy terrorystyczne

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy ze strażą graniczną zatrzymała obywatela Libanu podejrzanego o współpracę z Państwem Islamskim. Służby ustaliły, że mężczyzna kontaktował się z bojownikami ISIS i wspierał ich finansowo.

Libańczyk został zatrzymany w czwartek 16 kwietnia. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że stanowił on "realne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa". Służby ustaliły, że planował zorganizowanie siatki terrorystycznej w Polsce i krajach Europy Zachodniej, która miała przygotowywać zamachy.

Libańczyk związany z ISIS został osadzony w ośrodku dla uchodźców w Białymstoku

Obywatel Libanu, który został zatrzymany przez ABW, miał rodzinne kontakty z bojownikami, którzy zginęli, walcząc w szeregach Państwa Islamskiego w Syrii i w Iraku. Wiadomo także, że utrzymywał internetowy kontakt ze strukturami tzw. Państwa Islamskiego oraz bojownikami Daesh przebywającymi na terenie Unii Europejskiej. Przesyłał też pieniądze na różnego rodzaju inicjatywy Państwa Islamskiego w Syrii.

Decyzją sądu mężczyzna został osadzony w strzeżonym ośrodku dla uchodźców w Białymstoku, gdzie spędzi najbliższe trzy miesiące. Następnym krokiem będzie wszczęcie procedury wydaleniowej - poinformował rzecznik ministra.

Zobacz wideo Osiem lat wojny w Syrii
Więcej o: