"Stop barbarzyńcom". Ogólnopolski protest przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego rozpoczęty

Na kolejnym posiedzeniu Sejm ma zajać się obywatelskim projektami ustaw o zakazie aborcji i zakazie edukacji seksualnej. Ogólnopolski Strajk Kobiet - podobnie jak w 2016 r. - nie zamierza biernie przyglądać się próbom zmiany prawa i zorganizował ogólnokrajowy protest. Tym razem, z powodu epidemii koronawirusa, przybrał jednak nowe formy.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (15 i 16 kwietnia) posłowie mają zająć się projektami ustaw o zakazie aborcji i zakazie edukacji seksualnej.

Pierwszy z nich to projekt autorstwa Kai Godek o zakazie przerywania ciąży w przypadku ciężkich wad płodu. Drugi to projekt zmiany przepisów w celu "zapewnienia prawnej ochrony dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją", którego wnioskodawcami są organizatorzy akcji "Stop pedofilii". Oba projekty pod obrady Sejmu przekazała marszałkini Sejmu Elżbieta Witek.

Strajk Kobiet. Sprzeciw wobec m.in. projektu Kai Godek

W odpowiedzi Ogólnopolski Strajk Kobiet, tak jak w 2016 r., gdy ulicami miast przeszły wielotysięczne czarne protesty, ponownie organizuje strajk. Ze względu na epidemię koronawirusa i wynikające z niej obostrzenia (m.in. zakaz zgromadzeń), protest przybiera szereg nowych form. 

Uczestniczki i uczestnicy we wtorek od godz. 12 wyjeżdżają na ulice miast (m.in. Warszawy i Wrocławia) samochodami i rowerami z przyczepionymi do pojazdów parasolkami lub plakatami. Przeciwnicy antyaborcyjnych przepisów wywieszają również plakaty na drzwiach, oknach, balkonach, trzymają także materiały informacyjne w kolejkach po zakupy.

"PiS myśli, że stanie się to bez żadnego oporu z naszej strony. Myli się! Wiemy, że są restrykcje. Wiemy, że jest pandemia. Jesteśmy rozsądnymi ludźmi, a działania, które Wam proponujemy, dostosowujemy do obecnej sytuacji" - czytamy na facebookowej stronie wydarzenia "STOP barbarzyńcom!".

"Wiemy też, że jest bardzo ciężko. Wiemy, że wiele osób traci teraz pracę albo dorobek życia. Wszyscy boimy się o zdrowie naszych bliskich i swoje. Jednak razem jest nas zawsze więcej niż tych, którzy pandemię czynią polityczną okazją do pozbawiania nas podstawowych praw i wolności. A wolność wszyscy kochamy ponad wszystko" - dodają organizatorki i organizatorzy. 

Zobacz wideo Małgorzata Kidawa-Błońska o zaostrzeniu prawa aborcyjnego (wypowiedź z marca 2020 r.)
Więcej o: