Nawet 10 tys. zł kary za brak skrzynki pocztowej przed domem - samorządy przypominają przed wyborami

Urząd Miasta w Kaliszu postanowił przypomnieć mieszkańcom, że za brak skrzynki pocztowej przed domem grozi kara grzywny do nawet 10 tysięcy złotych. Przepisy te nabrały nowego znaczenia przed zbliżającymi się w maju wyborami prezydenckimi, które zostaną przeprowadzone w trybie korespondencyjnym.

Jak podaje "Dziennik Zachodni" Urząd Miasta w Kaliszu przypomniał mieszkańcom o wymogu posiadania skrzynki pocztowej. W przypadku domów taka skrzynka powinna być umieszczona przy posesji. Obowiązek posiadania skrzynki na listy zawarty jest w ustawie z dnia 23 listopada 2012 roku. Kary za brak skrzynki wyszczególnione są w artykule 127. Prawa pocztowego.

Od 50 zł do 10 tysięcy zł za brak skrzynki pocztowej

"Karze pieniężnej podlega, kto nie realizuje obowiązku umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej albo umieszcza oddawczą skrzynkę pocztową niespełniającą wymogów" - czytamy w pierwszym punkcie art 127. ustawy. Kara pieniężna może zostać nałożona po przeprowadzeniu kontroli, która rozpoczynana jest na zawiadomienie o naruszeniu obowiązków. Właściciel domu, który nie posiada skrzynki pocztowej może zostać ukarany grzywną w wysokości od 50 złotych do 10 tysięcy złotych.

"Ustalając wysokość kary pieniężnej, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej bierze pod uwagę stopień szkodliwości czynu. Prezes może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszania prawa lub zrealizował obowiązek" - napisano dalej.

Zgodnie z tym prawem właściciele domów jednorodzinnych i wielorodzinnych mają obowiązek zainstalować skrzynkę pocztową. W budynkach jednorodzinnych skrzynka powinna znaleźć się przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości. W przypadku domów wielorodzinnych (gdzie są wyodrębnione co najmniej 3 lokale) - liczba skrzynek powinna odpowiadać liczbie lokali i być umieszczona w ogólnie dostępnej części nieruchomości.

Poza tym skrzynka pocztowa musi spełnić wymogi z rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych:

 • musi zapewnić ochronę dla listów przed ich kradzieżą czy złą pogodą;
 • elementy konstrukcyjne używane przy doręczeniu lub wyjmowaniu przesyłek muszą być pozbawione ostrych krawędzi, a otwór wrzutowy powinien zabezpieczać przesyłki przed ich wyjęciem przez otwór;
 • wielkość skrzynki powinna umożliwiać umieszczenie w niej przesyłki w kopercie o wymiarach 22,9 x 32,4 cm oraz umożliwiać umieszczenie w niech przesyłek o łącznej grubości 6 cm;
 • skrzynka musi być oznaczona cyframi arabskimi;
 • skrzynka musi być zainstalowana nie niżej niż 70 cm od podłoża do dolnej krawędzi skrzynki i nie wyżej niż 160 cm od podłoża do górnej krawędzi ostatniej skrzynki w części ogólnodostępnej.

10 maja w Polsce odbędą się wybory prezydenckie. Po raz pierwszy mają zostać przeprowadzone w całości w sposób korespondencyjny. 

Więcej o:
Komentarze (416)
Nawet 10 tys. zł kary za brak skrzynki pocztowej przed domem - samorządy przypominają o ustawie przed wyborami
Zaloguj się
 • kingporter1

  Oceniono 93 razy 81

  karę należałoby najpierw przyznać debilom którzy doprowadzili do wyborów w takiej formie;

 • iguassu

  Oceniono 80 razy 70

  Za brak skrzynki - 10tyś, za wylewanie ścieków do rzeki, bądź wyrzucanie śmieci do lasu - 500zł.

 • krynolinka

  Oceniono 85 razy 67

  Niech się te miglance z rządu ruszą i sprawdzą miliony posesji a gdzie nie ma skrzynki pocztowej zainstalują.
  Może komuś po zimie przerdzewiała i odpadła. Albo wandal zniszczył. No ruchy!! Pandemia jest. Do lasu nie można wejść a za skrzynką po sklepach latać już obowiązek?!
  Chyba, że tylko karać potraficie a na potencjalnych głosach nie zależy władzy. Bo już sobie wynik pocztowych wyborów obstukała.

 • viaac

  Oceniono 63 razy 55

  300 tys powinno być. I dodatkowy milion za popieranie opozycji.
  Pozyskane w ten sposób środki przekazać na limuzyny dla VIP.

 • norman67

  Oceniono 51 razy 41

  Brać pały i pognać szaloną kaczką z Żoliborza zanim nas pozabija.

 • gonzo44

  Oceniono 42 razy 36

  a w Bawarii właśnie nagły wzrost zachorowań... zaraz, zaraz, czy to nie tam odbyły się niedawno "z sukcesem" wybory korespondencyjne?

 • loganty

  Oceniono 36 razy 34

  Na ich karty do sfałszowania proponuję,żeby każdy wystawił skrzynkę typu ToiToi z odpowiednio wyciętą szczeliną,aby przesyłka od razu trafiała we właściwe miejsce pod deską...

 • C ZA

  Oceniono 35 razy 31

  "Skrzynka musi być oznaczona cyframi arabskimi".

  Że niby JAK??? Tu jest Polska a nie Arabia jakaś!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX