TVP Bydgoszcz tłumaczy się z "odbarwionej" flagi. Tęcza straciła kolory przez "błąd produkcyjny"

TVP Bydgoszcz wydała oświadczenie w sprawie "odbarwienia" tęczowej flagi w nagraniu z księgarni Skrzynka na bajki. Wynika z niego, że flaga straciła kolory w wyniku "błędu produkcyjnego". Telewizja publiczna uznała zarzuty o cenzurę za "absurdalne".

Przypomnijmy, że w sobotę 4 kwietnia w programie "Zbliżenia" emitowanym przez TVP Bydgoszcz ukazał się materiał o księgarni Skrzynka na bajki. Księgarz Piotr Kikta opowiadał w nim, jak radzi sobie jego sklep w czasach trwającego kryzysu. Podczas emisji programu Kikta zauważył, że TVP Bydgoszcz usunęła kolory z tęczowej flagi, która wisi na ścianie księgarni. Po tym, jak sprawę nagłośnił sam księgarz, a później media, telewizja publiczna usunęła nagranie ze swoich stron internetowych, następnie opublikowała je po raz kolejny (tym razem z kolorową flagą), po czym znowu je usunęła. 

TVP Bydgoszcz: Osoba winna całego zamieszania została upomniana

6 kwietnia TVP Bydgoszcz opublikowała na swojej stronie oświadczenie w sprawie "odbarwienia" tęczowej flagi. Dokument ten nie został przez nikogo podpisany. 

W wyemitowanym w „Zbliżeniach” z soboty 4 kwietnia materiale rzeczywiście pojawiła się „odbarwiona” tęczowa flaga. Wbrew złośliwym insynuacjom niektórych mediów ingerencja w obraz nie była jednak celowym zabiegiem wynikającym z realizacji czyjegokolwiek polecenia, a jedynie błędem produkcyjnym popełnionym bez wiedzy i zgody autorki materiału, wydawcy serwisu, a tym bardziej kierownictwa redakcji czy dyrekcji Oddziału. Osoba winna całego zamieszania została upomniana

- czytamy w oświadczeniu.

Tekst zawiera także stwierdzenie, że informacje o cenzurze w TVP są "absurdalne i niezgodne ze stanem faktycznym", a przedstawianie sprawy "odbarwionej" flagi w świetle innym niż to, które rzuca na nią telewizja publiczna, może być odbierane "jako nie mające potwierdzenia w faktach insynuacje i nadinterpretacje".

W programie "Zbliżenia" kolory z tęczowej flagi zostały zdjęte nie w jednym ujęciu, ale w różnych. Żaden inny element wystroju księgarni nie stracił kolorów. Choć TVP Bydgoszcz usunęła nagranie ze swoich stron internetowych, zostało ono zarchiwizowane. Można je pobrać TUTAJ.

Więcej o: