W Polsce płoną lasy. Od początku roku ponad 200 pożarów. "Sytuacja jest niebezpieczna"

Od początku roku w lasach państwowych wybuchło ponad 200 pożarów, w wyniku czego spłonęło 66 hektarów. W lasach na obszarze niemal całego kraju obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

W Polsce od początku roku wybuchło ponad 200 pożarów lasów - to więcej niż rok temu o tej samej porze. Tylko w ciągu jednego dnia, 5 kwietnia, w jednym nadleśnictwie (Nadleśnictwo Dębica) spłonęło 15 ha lasu. Jak informuje rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska, w marcu ubiegłego roku pożarów było mniej. - Dokładnie 125 przypadków, natomiast w tym roku odnotowaliśmy już ponad 160 pożarów - podsumowuje.

Obecnie sytuacja pożarowa jest jeszcze bardziej niebezpieczna, sytuacji nie poprawia brak opadów, ściółka jest bardzo sucha

- podają Lasy Państwowe.

Mapa zagrożenia pożarowego, dane z 6.04Mapa zagrożenia pożarowego, dane z 6.04 Fot. Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL

W Polsce płoną lasy. Od początku roku aż 200 pożarów

Lasy Państwowe każdego roku wydają około 100 mln zł na ochronę przeciwpożarową lasów. - Za te pieniądze leśnicy czarterują samoloty, które patrolują lasy i w sytuacji, kiedy coś się pali, to zrzut wody następuje w miejsce pożaru. Mamy własne samochody gaśnicze, wieże obserwacyjne wyposażone w monitoring, zbiorniki z wodą, aby właśnie było skąd ją czerpać - mówi Malinowska.

W lasach na obszarze niemal całego kraju obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Leśnicy przypominają o zakazie wstępu do lasów do 11 kwietnia. Jak uzasadniono, ograniczenia te zostały wprowadzone z powodu łamania zasad kwarantanny przez wielu mieszkańców.

Czytaj też: Kryzys klimatyczny nie upiecze nas żywcem. Ale może wysuszyć nasze rzeki, pola i lasy

Zobacz wideo Pożary składowisk odpadów. Polska stała się śmietnikiem Europy?
Więcej o:
Komentarze (46)
W Polsce płoną lasy. Od początku roku ponad 200 pożarów. "Sytuacja jest niebezpieczna"
Zaloguj się
 • kazek100

  Oceniono 18 razy 14

  Lasy są koszmarnie suche. Sporo jeżdżę po lasach rowerem. Są takie miejsca, gdzie nigdy nie zapuszczałem się w marcu, bo bym utonął w błocie. W tym roku jeździłem bez problemu.
  Na szczęście arcybiskup wytłumaczył mi, że kryzys klimatyczny to tylko wymysł lewaków.

 • ar.co

  Oceniono 14 razy 12

  W marcu, niemal jednocześnie z przekazaniem 2 miliardów z budżetu na pisowską szczujnię, pisowscy bandyci z Du*ą na czele przeznaczyli na walkę z epidemią 40 milionów z pieniędzy przeznaczonych na Straż Pożarną. Komu teraz zabiorą, żeby można było gasić pożary?
  A oszalały starzec prze do wyborów i kolejnych wyrzuconych w błoto miliardów.

 • xcatalina

  Oceniono 8 razy 8

  A motocykliści i quadowcy szaleją w najlepsze!!! Zapraszam na Garb Tęczyński - miejscami w lesie istne autostrady... Łamią wszelkie zasady, płoszą zwierzynę, smrodzą, nie respektują stref chronionych i obszarów rolnych - po prostu plaga. Nie wspomnę, że jeżdżą bez tablic rejestracyjnych - i kto co im zrobi?

 • freud1

  Oceniono 10 razy 8

  Pozary, pandemie, kryzys gospodarczy.
  A przeciez wszystko zawierzone komu trzeba...

 • haalard78

  Oceniono 10 razy 4

  Lasy płoną bo nie ma w nich ludzi, którzy mogli by zasygnalizować ze płoną.

 • wpm1

  Oceniono 5 razy 3

  W Polsce płoną lasy. Od początku roku ponad 200 pożarów, a cedenbały z pisa wprowadziły zakaz wstępu do lasu z powodu... koronawirusa i oczywiście nieudolnie i nieskutecznie!

 • jaja-kaczora

  Oceniono 7 razy 3

  w Kaczymstanie nie bedzie lepiej, bo Kacza i PODLA Zmiana wydaje pieniadze na rocznice smolenskie, kaberet komisji smolenskiej, ojca Taka Belzebuba, szczujnie TVPIS , pomniki Lecha Kaczki oraz na PINCET plus, to na LASY, STRAZE; MEDYCENE I SLUZBE ZDROWIA nie wystarczy, powiedzial furman Otto z Tworkowa

 • Fred Cziki

  Oceniono 3 razy 3

  Pożary w lasach, a poza nimi szaleje niewidoczny koronawirus.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX