Trąba powietrzna w pobliżu Krzyżanowic. "Myślałem, że coś się pali" [WIDEO]

Pan Krzysztof, czytelnik Gazeta.pl, był świadkiem przejścia trąby powietrznej niedaleko Krzyżanowic w gminie Iłża w woj. mazowieckim. "Myślałem, że coś się pali. Wyjechałem zza lasu i zorientowałem się, że to tornado" - komentuje. Zarejestrował też fragment zdarzenia.
Zobacz wideo Trąba powietrzna w Krzyżanowicach

Do naszej redakcji trafiło nagranie wykonane przez czytelnika Gazeta.pl pana Krzysztofa. Pochodzi ono z soboty, ok. godz. 14.

Mężczyzna jadący autem był świadkiem przejścia trąby powietrznej niedaleko wsi Krzyżanowice w gminie Iłża w woj. mazowieckim. Jak stwierdził, na początku myślał, że to dym. Okazało się, że to unoszące się w powietrzu tumany piasku.

Pogoda na niedzielę

W niedzielę w ciągu dnia słupki rtęci wskazywać będą od 10 stopni Celsjusza na północnym wschodzie i południu kraju do 12 stopni na północy i w centrum oraz 13-14 na zachodzie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada pogodę bezchmurną lub niewielkim zachmurzeniem za wyjątkiem Pomorza Wschodniego oraz Warmii i Mazur, gdzie zachmurzenie może być umiarkowane.

Więcej o:
Komentarze (37)
Trąba powietrzna w pobliżu Krzyżanowic. "Myślałem, że coś się pali"
Zaloguj się
 • normalny777

  Oceniono 26 razy 18

  To nie jest trąba powietrzna, tylko tzw. wir pyłowy pl.wikipedia.org/wiki/Wir_pyłowy . Polega on na tym, że silnie nagrzane przez słońce podłoże przy niewielkiej temperaturze powietrza powoduje jego unoszenie, przy okazji kolumna unoszącego się powietrza zaczyna wirować. Jeżeli ruch powietrza jest wystarczająco silny, to widać wir utworzony z unoszonego pyłu.
  Prawdziwa trąba powietrzna powstaje pod chmurą burzową i związana jest z silnymi prądami wznoszącymi w chmurze powstałymi podczas zamarzania kropelek wody. To zupełnie inne, i dużo gwałtowniejsze zjawisko.
  A na pierwszy rzut oka można je rozróżnić po tym, że wir pyłowy powstaje w warunkach pięknej, zazwyczaj bezchmurnej pogody. Jak dziś.

 • miloz1

  Oceniono 20 razy 16

  Co pan tam robił? Proszę wpłacić 5 tys. na skarb państwa za wałęsanie się w celu oglądania trąb.

 • marfi123

  Oceniono 13 razy 7

  Sami jesteście trąby. To jest "dust devil", wir pyłowy.

 • dymomierz

  Oceniono 13 razy 7

  Takie "tornada" to każdy rolnik wiosną na polu widzi jak suche pole uprawia..

 • jo81

  Oceniono 11 razy 7

  czeka nas susza w tym roku. epidemie wirusa, rzady pisu , na jesieni ci co posadzili ziemniaki beda milionermi

 • chinkperry

  Oceniono 10 razy 6

  To nie jest żadna trąba powietrzna............. Tylko dust devil. Trąby powietrzne, czyli tornada, występują w zorganizowanych superkomórkach burzowych - żadnych superkomórek dziś w Polsce nie było.

 • tedek1

  Oceniono 5 razy 5

  Specjaliści od Biblii już dawno powinni zauważyć że te wydarzenia: susza, zaraza, itd. to jak plagi egipskie.
  Czyżby wpsolczesnych faraonem był Prezes?

 • six_a

  Oceniono 5 razy 5

  to jeszcze jakaś szarańcza by się przydała, żeby pan jarek zajarzył tę wygłodniałą karmę powracającą po dekadzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX