Niedziele handlowe 2020. Czy 5 kwietnia wypada niedziela handlowa?

W kwietniu wypadają dwie niedziele handlowe - mimo ostatnich obostrzeń terminy te zostaną bez zmian. Kiedy w najbliższym czasie wypada niedziela bez zakazu handlu?
Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?

Od soboty 14 marca w Polsce obowiązują ograniczenia związane m.in z przemieszczaniem się czy przebywaniem w miejscach publicznych. Na tej podstawie rząd zadecydował m.in. o zamknięciu centrów i galerii handlowych, w których działać mogą tylko sklepy spożywcze, apteki czy drogerie.

Niedziele handlowe 2020. Czy w niedzielę 5 kwietnia sklepy będą otwarte?

5 kwietnia wypada handlowa niedziela. W 2020 roku bez zakazu handlu wyznaczone zostały jeszcze niedziele: 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia oraz 20 grudnia.

Nowe obostrzenia w sklepach - jednorazowe rękawiczki i określona liczba klientów

Na stronie rządowej udostępnione zostały zalecenia dla pracowników i klientów sklepów. Podczas wizyt w placówkach handlowych należy unikać dotykania rękami okolic twarzy: dotyczy to ust, nosa i oczu. Podczas kaszlu lub kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Chusteczkę należy jak najszybciej wyrzucić do zamkniętego kosza i umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować je środkami antybakteryjnymi.

Dodatkowo od teraz wybierając się na zakupy należy mieć założone jednorazowe rękawiczki, które powinny być udostępnione dla klientów w sklepach. Ograniczenia dotyczą też liczby klientów, którzy w jednym czasie mogą przebywać w sklepie. W sklepach zakupy robić mogą maksymalnie 3 osoby na jedną kasę - to samo dotyczy kolejek przy danym stoisku na targach i bazarkach. Warto pamiętać, by zachować wtedy zalecaną odległość 2 metrów od kolejnej osoby.

W godzinach 10-12 w sklepach przebywać mogły wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach placówki będą otwarte dla wszystkich, w tym także dla tych osób. Ministerstwo Zdrowia radzi, by starać się tak planować zakupy, by wychodzić z domu jak najrzadziej. W niektórych krajach zalecane jest robienie zakupów maksymalnie 2-3 razy w tygodniu - w Polsce na razie nie zdecydowano się na wprowadzenie takich ograniczeń.

Więcej o: