Kiedy obchodzimy Wielkanoc? W tym roku Episkopat wydał nowe zalecenie w sprawie obchodów

Konferencja Episkopatu Polski oraz Watykan wydały zalecenia dotyczące obchodów Świąt Wielkanocnych. Liturgie będą w tym roku mniej okazałe, niż miało to miejsce w ubiegłych latach. Jakie zmiany przewidziano?
Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?

Zmiana w obrzędach wielkanocnych została wprowadzona przez prezydium Konferencji Episkopatu Polski we "Wskazaniach dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach". Święta Wielkanocne w 2020 roku będą wyglądały inaczej niż zazwyczaj: Episkopat rekomenduje m.in. rezygnację ze święcenia pokarmów. Inaczej będzie wyglądać też Droga Krzyżowa celebrowana przez papieża Franciszka: nie odbędzie się ona w Koloseum, a na placu Świętego Piotra w Watykanie.

Wielkanoc w 2020 roku w Polsce - zmiany wprowadzone przez Episkopat

W Wielki Czwartek (9 kwietnia) Msza Święta Krzyżma ma odbyć się w gronie najbliższych współpracowników biskupa. Dodatkowo biskup może zezwolić na odprawienie drugiej mszy świętej w kościołach i kaplicach w godzinach wieczornych lub rannych. Duchowni mają też zrezygnować z obrzędu umywania nóg.

W Wielki Piątek (10 kwietnia) kościoły będą otwarte, jednak nocna adoracja Najświętszego Sakramentu będzie odbywać się w małych grupach. Pojedynczy wierni mają też być wpuszczani do kościołów, by pomodlić się przy Grobie Pańskim w Wielką Sobotę (11 kwietnia). Tego dnia nie odbędzie się jednak tradycyjne święcenie pokarmów - zamiast tego wierni samodzielnie przeprowadzą obrzęd błogosławienia posiłków przed niedzielnym śniadaniem. 

W Wigilię Paschalną pominięte zostanie rozpalanie ogniska w ramach obrzędu światła oraz procesji, a liturgia zacznie się od razu od Orędzia Wielkanocnego. W Wielkanoc (12 kwietnia) duchowni udzielili wiernym dyspensy od obowiązku uczestniczenia we mszy.  

Wielkanoc w 2020 roku - papież Franciszek odprawi Drogę Krzyżową w Watykanie

Po raz pierwszy od początku pontyfikatu papież Franciszek odprawi Mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek w Watykanie, a nie poza nim. Wcześniej takie msze odprawiane były np. w zakładach karnych czy w klinikach. 

W Wielki Piątek w bazylice świętego Piotra w Watykanie odbędzie się Nabożeństwo Męki Pańskiej. Wieczorem, o godzinie 21:00 papież przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej, która odbędzie się nie w Koloseum, ale na placu Świętego Piotra (Droga Krzyżowa w Koloseum odprawiona została po raz pierwszy w 1750 roku, a po przerwie, odbywała się tam już nieprzerwanie od 1964 roku). 

W Wielką Sobotę o godzinie 21:00 w bazylice odbędzie się msza Wigilii Paschalnej. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godzinie 11:00 papież Franciszek odprawi mszę, po której udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu. Wszystkie uroczystości odbędą się w Watykanie bez udziału wiernych i będą transmitowane w mediach.

Więcej o:
Komentarze (125)
Kiedy obchodzimy Wielkanoc? W tym roku Episkopat wydał nowe zalecenie w sprawie obchodów
Zaloguj się
 • threemen

  Oceniono 34 razy 30

  A wcześniejsze msze w klinikach były po co? Przecież widzimy teraz ich skuteczność.

 • motyw4

  Oceniono 29 razy 21

  są pasterze, są barany - to jest i rzeźnia - naturalna kolej rzeczy, nie ma czym się bylwersować

 • qnqn

  Oceniono 24 razy 20

  Ale jak to? To co jest z tym waszym bogiem? Jest w końcu wszechmogącym czy nie jest? Czy przestał od was odbierać telefony? Możecie sobie włożyć w kiszkę te 1700 lat oszustw i kłamstw.

 • testing823

  Oceniono 22 razy 18

  Mogłoby się obyć bez liturgii. Suweren i tak chce się tylko spotkać, nażreć, ochlać, obejrzeć tv ;)

 • polakadam

  Oceniono 27 razy 17

  W Wolsce trzeba chyba będzie postawić policję pod kościołami żeby to było przestrzegane.
  Dla dobra ciemnego luda.

 • Andrzej Garlicki

  Oceniono 23 razy 15

  Z pewnym zaciekawieniem przeczytałem niniejszy artykuł. Jakoś nigdy nie zainteresowałem się dotychczas stroną obrzędową katolicyzmu. Jako nastolatek ( przed podjęciem decyzji) interesowałem się pochodzeniem, genezą chrześcijaństwa, przeczytałem nawet Biblię, ale rytualne tańce i śpiewy jakoś pominąłem.
  Teraz wiem więcej, ale podejrzewam, jako wiedzę do niczego mi nie potrzebną, część zapomnę.
  Więc dla mnie Wielkanoc niewiele będzie się różnić od poprzednich. Jajka wędzone (od kilku już lat ulubione) po chińsku, pisanki, grillowana karkówka i biała kiełbasa, pascha, baba wielkanocna i kociołek węgierski, ale z owocami morza. Czyli zwykła tradycyjna Wielkanoc, z której najlepsze są rodzinne wieczorne (o ile pogoda pozwoli) posiedzenia nad grillowanymi dużymi krewetkami tygrysimi ( koniecznie kupować surowe do grillowania!) i płynem odkażającym (gdy dzieci już znikną w łóżkach).
  Wesołych (na przekór wszystkiemu) świąt!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX