Stanisław Kania zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych. Obok gen. Jaruzelskiego

Niedawno zmarły Stanisław Kania, ostatni żyjący gensek, spocznie na Powązkach Wojskowych. Kania zostanie pochowany obok gen. Wojciecha Jaruzelskiego i Józefa Oleksego.

Stanisław Kania zmarł 3 marca 2020 roku, był ostatnim żyjącym przywódcą Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Kania był I sekretarzem niewiele ponad rok - od września 1980 do października 1981, jego następcą został Wojciech Jaruzelski. Kania później zasiadał też w Radzie Państwa, przez lata był posłem do Sejmu PRL.

Stanisław Kania w 2012 roku został uniewinniony przez sąd od zarzutu współudziału we wprowadzaniu stanu wojennego. Jak informuje "Rzeczpospolita", w piątek Kania zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Dziennik podkreśla, że na pochówek na Powązkach Wojskowych potrzebna jest zgoda prezydenta Warszawy czy też osoby upoważnionej, by w jego imieniu taką decyzję podjąć. Taka zgoda nie jest wymagana np., jeżeli zmarły ma grób rodzinny w tej nekropolii.

Zobacz wideo Jakub Stefaniak: PiS podzielił komunistów na dobrych i złych. Dobrzy kiedyś byli w PZPR, dziś są w PiS

Pogrzeb Stanisława Kani. Były I sekretarz PZPR zostanie pochowany obok gen. Jaruzelskiego

"Rz" ustaliła, że rodzina Stanisława Kani taką zgodę otrzymała, a warszawski urząd miasta w odpowiedzi na pytania o to, wysłał fragment zarządzenia prezydenta Warszawy, które dotyczy funkcjonowania cmentarzy w stolicy.

Wynika z niego, że kryteriami rozpatrywania wniosków o pochówek na prestiżowej nekropolii są m.in. zasługi dla Polski, zasługi dla Warszawy i nadane odznaczenia państwowe

- czytamy w "Rzeczpospolitej". Oprócz tego urząd wysłał szereg odznaczeń, jakie nadano Kani w PRL, jak np. order Budowniczych Polski Ludowej.

Problematyczne może być też miejsce spoczynku Kani - grób genseka będzie mieścił się w kwaterze C6, gdzie pochowano gen. Wojciecha Jaruzelskiego, a później Józefa Oleksego. Tam leżą też żołnierze I Armii WP, dlatego, gdy chowano gen. Jaruzelskiego, miejsce pochówku dyktatora stanu wojennego wzbudzało protesty.

Więcej o:
Komentarze (270)
Pogrzeb Stanisława Kani. Były I sekretarz zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych obok gen. Wojciecha Jaruzelskiego
Zaloguj się
 • wino0000006

  Oceniono 62 razy 36

  Naprawdę radziłbym Gazeciowym redaktorkom bardziej przyjrzeć się osobie p. gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Czy u nas było tak jak w Rumunii czy Jugosławii? Zgadnijcie dlaczego. Wojciech Jaruzelski był większym mężem stanu niż ta cała zgraja pisofaszystów.

 • rokoko1807

  Oceniono 56 razy 34

  - jakies BARANY tu pisza , ze komunistyczni zbrodniarze sa chowani na powazkach a gdzie jest pochowany tak zwany krol kaczor I - na wawelu BARANY CHLOPOROBOTNE !

 • siwywaldi

  Oceniono 43 razy 33

  Co za kretyn pisze "gensek"?
  Przecież w Polsce NIE BYŁO stanowiska Sekretarza Generalnego, tylko Pierwszy Sekretarz, w dodatku oznaczany rzymską jedynką

 • gifhorn

  Oceniono 39 razy 29

  jak można było pochować tą miernotę na WAWELU,
  to można Kanię na Powązkach

 • steven1968

  Oceniono 38 razy 26

  Założę się o cały niemały swój majątek , że stan wojenny w Polsce był dla naszych Obywateli jedynym ratunkiem ! Kto był przeciwnikiem PRL w tamtych czasach , jacy przywódcy ! To ci , których teraz opluwa się , wyzywa od zdrajców , od agentów , ale również okazali się zwykłymi szujami ! Czy to Jaruzelskiemu , Oleksemu, Kani ci wielcy obecni partyjniacy pisowcy , nie dorastają do pięt , to bogaci kretyni , którzy na zmianach ustrojowych dorobili się wielkich majątków i o to im głównie chodziło dokonując zmian ustrojowych ! Teraz podzielili Naród , tak , że nawet zaborcy , Hitler nie potrafili dokonać ! Szkoda , że Naród nie zrozumiał tego haniebnego działania ! Kaczyński na Wawelu , to największa hańba dla tego miejsca i tych , których w historii pochowano ! Kania był bardzo porządnym , uczciwym , skromnym Polakiem !

 • wino0000006

  Oceniono 25 razy 21

  Gensek nie odnosi się do polskich pierwszych sekretarzy PZPR - radzę trochę poczytać redaktorki z koziej wólki.

 • arreis65

  Oceniono 31 razy 21

  a gdzie się podział nasz ukochany prezes klubu "Tęcza"
  aż oczy bolą patrzeć, jak się dla ojczyzny poświęca,
  "dobrobyt" nam sponsoruje
  naszymi pieniędzmi się bardzo interesuje
  oszustów i kryminalistów na stanowiska powołuje
  komunistami i agentami się opiekuje
  nam przekop, dwie wieże i lotnisko wybuduje
  a jeszcze inni, niektórzy wtykają mu szpilki
  to nie ludzie, to wilki !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX