Uwaga na silny wiatr w Polsce. W części kraju w porywach może sięgać ponad 100 km na godzinę

W całej Polsce silnie wieje, najmocniej na północy, w centrum i na północnym wschodzie kraju. Wiatr łamie drzewa. Jedna osoba w województwie pomorskim zginęła po tym, jak na bus osobowy przewróciło się drzewo. Nad morzem wieje ponad 100 km na godzinę, na szczytach gór porywy przekraczają nawet 150 km. Bez prądu jest już ponad 77 tys. odbiorców.

Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem. W komunikacie z 17:30 w czwartek IMGW wskazuje, że dla części kraju wydano drugi stopień ostrzeżenia.

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem 

Dotyczy on nadmorskich powiatów województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i części województwa mazowieckiego. W tych regionach wiatr może wiać z prędkością przekraczającą 100 km na godzinę.

Dla pozostałych części województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i mazowieckiego, a także dla lubelskiego i łódzkiego obowiązuje pierwszy stopień ostrzeżenia. Nad morzem wiatr łamał konary i całe drzewa, które spadając niszczyły samochody. Tak stało się m.in. w Robuniu, o czym napisał portal kolobrzeg.naszemiasto.pl. Zdjęcia z akcji zamieszczają strażacy z OSP Gościno, gminy położonej niedaleko Kołobrzegu. 

Pogoda. Nawet 150 km/godz. w górach

Silnie wieje też wysoko w górach. Jak podaje AlePogoda! na Twitterze, na najwyższych szczytach górskich zanotowano porywy w okolicach 150 km/godz - na Śnieżce nawet 158 km. 

Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podaje, że według stanu na godzinę 16:00 bez prądu było około 77,2 tys. odbiorców w trzech województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Zapewnił, że trwają prace naprawcze. Państwowa Straż Pożarna zaś informuje, że w całej Polsce strażacy interweniowali 2426 razy. Najwięcej interwencji było w województwie pomorskim - 730, zachodniopomorskim - 594 i warmińsko-mazurskim - 369. W Łyśniewie Sierakowickim w województwie pomorskim na bus osobowy przewróciło się drzewo, zginęła jedna osoba.

IMGW ostrzega, że przed nami wietrzna noc. Najsilniejsze porywy wiatru będą wysoko w Tatrach i Sudetach, ale także nad morzem - tak jak obecnie. Na południowym wschodzie kraju możliwe burze, a w rejonach podgórskich deszcz ze śniegiem. 

Zobacz wideo O co chodzi z ciśnieniem atmosferycznym?
Więcej o: