Co z pracownikiem, który ma objawy? Ile mamy łóżek w szpitalach? Odpowiedzi na Wasze pytania

Ile mamy łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19? Co władze robią, by zapobiec brakom leków? Co pracodawca może zrobić z pracownikiem, który ma objawy choroby? Zebraliśmy odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na Wasze pytania dot. epidemii koronawirusa.

W poniedziałek gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl był minister zdrowia Łukasz Szumowski. Odpowiadał na pytania dotyczące koronawirusa, które wysyłali do nas czytelnicy. Jednak już po rozmowie pojawiło się jeszcze więcej pytań i wątpliwości. Na część z nich odpowiedzieliśmy w poprzednim artykule - zaś teraz publikujemy kolejne odpowiedzi, które uzyskaliśmy od Ministerstwa Zdrowia.

Czy zostaną podjęte kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom aptek? Pojawiają się apele np. o stoły ekspedycyjne i szyby zabezpieczające. Czy planowane są inne rozwiązania?

To indywidualna decyzja właściciela apteki. Pracodawca powinien zapewnić odpowiednie warunki związane z bezpieczeństwem pracowników.

Czy zasadne jest całkowite wstrzymanie lotów między Polską a Chinami, Włochami, a także innymi krajami z rosnąca liczbą przypadków koronawirusa?

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zaniechanie podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem. Takie działania zaleca Światowa Organizacja Zdrowia, by ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

Czy posiadamy dostateczny zapas masek na twarz i ubrań ochronnych dla pracowników służby zdrowia? Czy istnieje potrzeba zakupu dodatkowych środków ochronnych?

8 marca została przekazana transza pieniędzy do wojewodów z rezerwy 100 mln zł, którą na walkę z koronawirusem zadeklarował przekazać premier Mateusz Morawiecki. Teraz wojewodowie rozdysponują te środki między organy założycielskie placówek medycznych, a te przekażą je wnioskodawcom.

Dla nas priorytetowe są szpitale zakaźne, dlatego one w pierwszej kolejności otrzymają środki ochrony osobistej. W budżecie państwa znajduje się rezerwa w wysokości ponad miliard złotych, która może zostać uruchomiona w sytuacjach kryzysowych

Dlaczego kwarantannie nie są poddawani wszyscy podróżni z krajów, w których wykryto koronawirusa (wzorem Izraela)?

Zgodnie z tym, co w środę na konferencji powiedział Minister Zdrowia „bez wskazań medycznych nie ma powodu, by robić badania na koronawirusa”. Minister zaznaczył jednocześnie, że pula osób, którym wykonuje się testy rośnie z dnia na dzień m.in. o osoby, które miały bezpośredni kontakt z chorymi. Jednak prof. Szumowski podkreślał, że „testy w kierunku koronawirusa mają konkretne wskazania medyczne, jak każde badanie”. Rozważane jest rozszerzenie grupy osób, którym będzie się pzrzeprowadzać badanie koronawirusem.

Ile miejsc dla potencjalnych pacjentów z koronawirusem mamy w dostępnych w polskich szpitalach?

Mamy 79 oddziałów zakaźnych, ponad 2900 łóżek. W szpitalach należących do MON: obecnie jest 78 łóżek w 3 szpitalach, możliwość zwiększenia do 131. Na OIOM-ach mamy 5322 łóżek. Mamy także 3455 łóżka Intensywne. Trwają analizy prowadzone przez wojewodów w zakresie możliwości przekształcenia w szpitali w szpitale zakaźne. Szpital w Ostródzie już został przekształcony w szpital zakaźny. Tu są przywożeni pacjenci z podejrzanymi objawami, którzy mogą okazać się nosicielami koronawirusa. Wcześniej był to szpital, który przyjmował chorych z innymi problemami zdrowotnymi.

Pojawiają się obawy, że epidemia koronawirusa wpłynie na ograniczenie dostępności leków. Czy Ministerstwo podziela takie obawy? Czy i jakie środki są podejmowane, żeby zapobiec takiej sytuacji?

Pracownicy Ministerstwa Zdrowia, jak również Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Biobójczych, jak również Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej monitorują sytuację związaną z dostępnością leków w Europie jak i na świecie, w przypadku zaistniałej konieczności ewentualnej możliwości braku leków, Minister Zdrowia podejmie odpowiednie działania.

URPL jest w stałym kontakcie z Europejską Agencją Leków, która również monitoruje sytuację z dostępnością leków w Europie. Obecnie informacje jakie otrzymujemy z Chin i Indii nie wskazują na brak dostępności produktów leczniczych tam produkowanych.

W związku z sytuacją związaną z pojawieniem się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wirusa SARS-CoV-2 zwanego COVID-19 oraz sytuacją globalną w tym zakresie Minister Zdrowia opublikował rozszerzony wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 37 av ust 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne ( Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn.zm.).

Do obwieszczenia dodano produkty lecznicze, stosowane prewencyjnie w stanach tzw. „grypowych”, czyli produkty przeciwgorączkowe, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwmalaryczne jak również zaopatrzenie medyczne tj. wyroby medyczne z kategorii: czepki medyczne, fartuchy chirurgiczne, fartuchy włókninowe, igły iniekcyjne, maski chirurgiczne, maski do podawania tlenu, maty dekontaminacyjne, medyczne ochraniacze na obuwie, obłożenia chirurgiczne, odzież operacyjna, preparaty do dezynfekcji wyrobów medycznych, przyrządy do pobierania krwi, przyrządy do przetaczania płynów infuzyjnych, rękawice chirurgiczne, rękawice zabiegowe, strzykawki jednorazowe, termometry elektroniczne. Obwieszczenie ma charakter prewencyjny.

Co pracodawca może zrobić z pracownikiem, który ma objawy choroby? Czy można zakazać mu przychodzenia do pracy, żeby nie zarażał innych?

W specustawie dotyczące koronawirusa wprowadzono zasadę, iż w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków wobec pracodawcy, w określonym czasie w domu - praca zdalna. Więcej informacji na stronie zus.pl.

Czy osoba, której z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem rekomendowane jest zostanie w domu nie powinna go w żadnym wypadku opuszczać? Jak może rozwiązać kwestie zakupów czy wyprowadzania zwierząt domowych?

Tym mają zajmować się służby wojewody.

Czy rozważany jest zakaz odwiedzin w domach pomocy społecznej? Jakie wytyczne otrzymały jednostki opieki społecznej zajmujące się opieką nad niesamodzielnymi osobami w ich domach?

Takie decyzje podejmuje wojewoda biorąc pod uwagę sytuację sanitarno-epidemiologiczną.

Czy szczepienia planowane dzieci w POZ mają być kontynuowane czy zawieszone?

O kwalifikacji do szczepień ochronnych decyduje lekarz.

Więcej o:
Komentarze (35)
Co z pracownikiem, który ma objawy? Ile mamy łóżek w szpitalach? Odpowiedzi na Wasze pytania
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 14 razy 12

  Z sieci:
  Mąż zakażonej kobiety, z Czapur pod Poznaniem jest szafarzem i w niedziele rozdawał komunię, a po mszy pojechał do domu opieki, do chorych starszych osób.
  Wyniki testów na korona-wirusa są u niego pozytywne.

  „Ale Witold Draber, dyrektor powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, uspokaja, że ryzyko zakażenia jest minimalne, bo mężczyzna nie miał objawów: - Poza tym miał z chorymi kontakt incydentalny. Aby kogoś zakazić, musiałby przebywać z nimi godzinę”.

 • 1moja

  Oceniono 14 razy 10

  "... Ile mamy łóżek w szpitalach? ..." nie pytaj sie ile mamy lozek szpitalnych zapytaj sie lepiej o to ile mamy miejsc siedzacych kosciolkach na 100 000 mieszkancow.

  W znienawidzonych przez Kaczynskiego Niemczech jest 497182 lozek szpitalnych a z tego 28000 jest na specialistycznych oddzialach zakaznych.

  WyPAD w PiSdu 2020.

 • norman67

  Oceniono 11 razy 9

  Nie jesteśmy przygotowani na koronę, bo pieniądze i wysiłki poszły na TVPiS, a nie na zakup środków ochrony. Państwo, które istnieje tylko teoretycznie, a po tym gospodarczo będzie Polska w ruinie. Dlaczego Polacy nie chodzą w maskach? Bo ich nie ma.

 • ludzik1-live

  Oceniono 10 razy 8

  Nie pada kluczowe pytanie -Ile z respiratorów jest wolnych ? Brakuje ich na bieżąco dla chorych w ciężkim stanie .Nie dlatego ,że to taki drogi sprzęt. NFZ za leczenie na OIOMie płaci tak słabo ,że dyrektorzy szpitali utrzymują minimalne minimum tych łóżek,aby szpitala bardziej nie zadłużać.
  Chorzy neurologiczni ,po urazach ,z innymi chorobami są na nich aktualnie leczeni .
  Czy mają dla potrzeb epidemii zostać odłączeni ,czyli poddani eutanazji ?

 • borman60

  Oceniono 10 razy 8

  Szumowski mówi ,że jesteśmy jak inne kraje i dojdziemy do 1000 testów dodatnich .Premier mówi ,że jesteśmy krok przed wszystkimi ,bo uczymy się na błędach innych .Chyba jesteśmy krok przed wszystkimi do przepaści .

 • tempa-dzida2

  Oceniono 11 razy 7

  Ludzie chorują nie tylko "na wirusa" !!!!
  A jak wyglądają planowe przyjęcia i zabiegi ?????
  Jak z terminami do specjalistów ??? Co z terminami do tomografów i rezonansu ????

 • arreis65

  Oceniono 9 razy 7

  a gdzie jest nasz dobrodziej, zbawca, bohater i prezes - zdążył oszukać, opluć i oczernić prawie wszystkich, splugawić sejm, senat i sądy, z prezydenta zrobić pissofskie popychadło i pośmiewisko, dla którego polska Konstytucja to tylko "taka książeczka"
  niech teraz wyjdzie i pochwali dzieło swojego życia swoje
  pissofskie państwo z gooowna i tektury !!!

 • joankb

  Oceniono 9 razy 7

  Pieniądze dla szpitali powinny być o wiele wcześniej.
  Teraz to niemal na nic - bo środków ochrony po prostu NIE MA.

 • ajk_gierki

  Oceniono 12 razy 6

  na pytanie czy mamy wystarczającą ilość środków - odpowiedź uruchamiamy pieniądze z rezerwy celowej, Pieniądze nie nadają się na maseczki, a maseczek po prostu nie ma gdzie kupić. O epidemii wiadomo już od 3 miesięcy, tymczasem każdy lekarz zamiast się do niej przygotować bagatelizował zagrożenie i opowiadał dyrdymały że grypa jest groźniejsza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX