Łukasz Szumowski w TVP Info o testach na koronawirusa: Ich ilość wzrośnie drastycznie

Łukasz Szumowski powiedział, że większość osób, które są zakażone koronawirusem, czuje się dobrze. Minister zdrowia podkreślił, że służby mają wystarczającą liczbę testów na koronawirusa i każdy, kto potrzebuje badania, otrzyma je.

Łukasz Szumowski był gościem Wiadomości. Minister zdrowia udzielał m.in. informacji na temat stanu zaopatrzenia służb w testy na obecność koronawirusa.

- Mamy ich kilkadziesiąt tysięcy i mamy dokładnie taki sam przebieg, jak inne kraje w sensie wykonywania testów. Wykonujemy je zgodnie z zaleceniami medycznymi - jak ktoś nie potrzebuje badania, to trudno, żeby robić to badanie, co po prostu nie ma sensu. Natomiast badamy te osoby, które mają wysokie ryzyko. Teraz ta grupa się poszerza. W tej chwili ilość testów wzrośnie drastycznie - wyjaśnił.

Szumowski: Wykonujemy testy wtedy, kiedy mamy prawdopodobieństwo, że to jest koronawirus

Minister zdrowia dodał, że testy wykonywane są w określonych sytuacjach.

- Wykonujemy testy wtedy, kiedy mamy prawdopodobieństwo, że to jest koronawirus, czyli, że ktoś był gdzieś. Tak było dotychczas. W tej chwili zaczynamy mieć transmisję poziomą, czyli pomiędzy Polakami mogą być zakażenia. W związku z tym test wykonujemy wtedy, gdy: ktoś był w kwarantannie, ktoś miał kontakt z kimś, kto był chory, ktoś, kto np. był w klasie, a jedna z osób jest zakażona, czy lekarzom, pielęgniarkom, personelowi medycznemu, który ma wysokie prawdopodobieństwo kontaktu z pacjentem. Tych osób będzie przybywało - podkreślił.

Jak pisaliśmy w jednym z tekstów, w Polsce przeprowadzono (jak dotąd) 43 testy pod kątem koronawirusa na milion mieszkańców, z kolei we Włoszech to 826 na milion (więcej na ten temat: Testy na koronawirusa w Polsce i na świecie. Gdzie przeprowadza się ich najwięcej? [DANE]).

Łukasz Szumowski powiedział, że na izbach przyjęć wprowadzono odpowiednie kwalifikowanie pacjentów. Wykonywany będzie test, a następnie wobec konkretnej osoby będą podejmowane indywidualne decyzje np. w sprawie kwarantanny domowej.

W Polsce potwierdzono dotychczas 31 potwierdzonych przypadków zakażenia patogenem.

Czytaj również:

Więcej o: