Rzecznik Episkopatu: Niewyobrażalne jest, by wierni nie modlili się w kościołach

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik stwierdził, że to niewyobrażalne, aby wierni nie modlili się w kościołach. Powiedział również, że przewodniczący KEP zachęca, by na mszach świętych była śpiewana suplikacja, w której padają słowa "Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie!"

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik był gościem Radia Plus. Podczas wywiadu mówił m.in. o oświadczeniu Episkopatu podpisanym przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Duchowny zwrócił się do wszystkich parafii, aby zwiększyć liczbę mszy. W ten sposób liczba wiernych ma rozłożyć się na większą liczbę liturgii, co ma zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Apel ten ma związek z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczącymi organizacji zgromadzeń.

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik stwierdził, że tą propozycją Kościół "wychodzi nawet do przodu jeszcze przed sytuacjami". Powiedział również, cytując arcybiskupa Gądeckiego, że niewyobrażalnym jest, aby wierni nie modlili się w kościołach. 

Zobacz wideo Szkoły zamknięte. Czy państwo pomoże rodzicom na umowach śmieciowych?

Rzecznik Episkopatu: Biskupi wspierają wiernych, którzy modlą się o ustanie epidemii

Rzecznik KEP przypomniał, że osoby uczestniczące we mszach świętych nie mają obowiązku podawania sobie dłoni podczas przekazywania znaku pokoju ani żegnania się wodą święconą. Stwierdził również, że "w praktyce w parafiach nie ma tej wody".

Ks. Rytel-Andrianik zapewnił także, że biskupi wspierają wszystkich wiernych, którzy modlą się o ustanie epidemii, a przewodniczący episkopatu zachęca, aby podczas mszy śpiewano suplikację "Święty Boże, Święty Mocny", w której padają słowa "od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie".

- Modlitwa i ostrożność - podsumował ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Przewodniczący KEP odwołuje Zebranie Plenarne Episkopatu

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przełożył Zebranie Plenarne Episkopatu, które miało mieć miejsce 12-13 marca. Zostanie ono przeniesione na późniejszy termin, którego jeszcze nie ustalono.

Przeczytaj także:

Więcej o: