Koronawirus w Polsce. Rada Imamów zadecydowała o tymczasowym zamknięciu Centrów Muzułmańskich

Ze względu na rosnące zagrożenie koronawirusem w Polsce, Rada Imamów przy Lidze Muzułmańskiej wydała decyzję o tymczasowym zamknięciu Centrów Muzułmańskich.

Rada Imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP wydała oświadczenie dotyczące uczestnictwa w modlitwach zbiorowych "w obliczu epidemii koronawirusa". Wynika z niego, że Centra Muzułmańskie zarządzane przez Ligę Muzułmańską zostaną zamknięte na okres nie krótszy niż dwa tygodnie, począwszy od środy 11 marca. 

"Decyzja ta ma na celu ochronę ludzkiego życia i zdrowia jak również ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa" - czytamy we wpisie Ligi Muzułmańskiej na Facebooku. 

Zobacz wideo Rząd na specjalnej konferencji podejmuje decyzję o zamknięciu szkół

Rada Imamów: Opuszczenie modlitw w sytuacji epidemii staje się obowiązkiem

Liga Muzułmańska opublikowała także dokument, w którym pisze, że decyzja, która zapadła, jest odpowiedzią na liczne pytania kierowane do Rady Imamów.

"Drodzy Bracia i Siostry wszyscy zdajemy sobie sprawę z realnego zagrożenia jakie niesie ze sobą rozprzestrzenianie się koronawirusa na terenie naszego kraju. (...) Piątkowe jak również zbiorowe modlitwy są odwołane w Centrach zarządzanych przez LM w RP z powodu uzasadnionego zagrożenia związanego z możliwością narażenia wiernych na zarażenie przedmiotowym wirusem i tym samym rozprzestrzeniania się epidemii. Mając na uwadze powyższe argumenty uczestnictwo w modlitwach zbiorowych w tej konkretnej sytuacji nie jest obowiązkowe" - pisze Rada Imamów przy Lidze Muzułmańskiej, przypominając, że wierni, którzy podejrzewają u siebie zakażenie wirusem SARS-CoV-19 powinny zgłosić się do odpowiednich służb i poddać ich zaleceniom. 

"Opuszczenie piątkowych modlitw i modlitw zbiorowych w sytuacji epidemii staje się obowiązkiem, ponieważ w naszym przypadku obowiązek zachowania własnego życia jest wypełniany jedynie poprzez środki takie jak nie gromadzenie się w miejscach publicznych i meczetach" - czytamy w dokumencie. 

Przypomnijmy, że Kościół katolicki w Polsce chcąc zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby, obrał inną strategię. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował wczoraj do wszystkich parafii w Polsce o zwiększenie liczby niedzielnych mszy, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.

Przeczytaj także:

Więcej o: