Co to jest pandemia? Czym różni sie od epidemii?

Czym różni się epidemia od pandemii? Czy Światowa Organizacja Zdrowia ogłosi po raz kolejny, że świat stanął w obliczu globalnego zagrożenia? Szef WHO powiedział, że "ryzyko pandemii stało się bardzo realne".

Epidemia to występowanie w określonym czasie i na określonym terenie przypadków zachorowań lub innych zjawisk związanych ze zdrowiem w liczbie większej niż oczekiwana. Słowo to pochodzi od greckich słów "epi", czyli "na" oraz "demos", czyli "lud".

O pandemii mówi się wówczas, gdy choroba rozprzestrzenia się w tym samym czasie w różnych środowiskach, na dużym obszarze, na różnych kontynentach. Słowo pandemia pochodzi od greckich wyrazów "pan", czyli "wszyscy" oraz "demos", czyli "lud". Po raz ostatni Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię w 2009 roku. Chodziło wówczas o grypę A/H1N1. Pandemia ta trwała od 11 czerwca 2009 roku do 10 sierpnia 2010 roku.

Zobacz wideo Rząd na specjalnej konferencji podejmuje decyzję o zamknięciu szkół

Czym jest pandemia? Jedna naukowa definicja nie istnieje

- Pandemia to koncepcja, w której istnieje przekonanie, że cała populacja świata będzie prawdopodobnie narażona na tę infekcję, a potencjalnie część z nich (członków populacji - red.) zachoruje. (...) Jeśli chodzi o COVID-19, to tym, czego jeszcze nie rozumiemy, jest dynamika transmisji. Widzieliśmy przyspieszenie przypadków zachorowań w takich miejscach jak Korea. Nadszedł czas, aby przygotować się na ogłoszenie pandemii. Ale na ogłoszenie jej jest jeszcze za wcześnie - mówił doktor Mike Ryan, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia ds. programów ratunkowych, którego cytuje CNN

O tym, że WHO może ogłosić pandemię choroby COVID-19 mówił także szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus: - Teraz, kiedy wirus rozprzestrzenił się w tylu krajach, ryzyko pandemii stało się bardzo realne. (...) Najważniejsze jest to, że nie jesteśmy zdani na łaskę tego wirusa. Musimy pamiętać, że dzięki zdecydowanym, wczesnym działaniom możemy spowolnić rozprzestrzenienie się wirusa i zapobiegać infekcjom. Wśród osób, które są zainfekowane, większość wyzdrowieje - powiedział szef WHO, cytowany przez CNBC.

Dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych doktor Anthony Fauci wskazał z kolei, że na gruncie nauki nie ma konkretnej i ostatecznej definicji pandemii: - Pandemie oznaczają różne rzeczy dla różnych ludzi (...) Szczerze mówiąc, to naprawdę semantyka z pogranicza - powiedział Fauci, tłumacząc, że są zarówno argumenty za, jak i przeciw temu, żeby epidemię koronawirusa SARS-CoV-2 już dziś nazywać pandemią.

Więcej o:
Komentarze (76)
Co to jest pandemia? Czym różni sie od epidemii?
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 44 razy 28

  W Polsce wiemy co to pandemia - np. wirus kaczyzmu rozlazł się po całym kraju jak ciekłe ... i zakażone są wszystkie środowiska.

 • chi-neng

  Oceniono 30 razy 18

  Od 2010 Polska jest porażona KACZĄ PANDEMIĄ, i jak do tej pory, SŁUŻBA ZDROWIA jeszcze się leczeniem owej nie zajęła.
  Mimo, ze można już zauważyć od jakiegoś czasu, skutki i wpływy w USA ….i tu….i tam….

 • m44m

  Oceniono 6 razy 6

  Nie czytałem tego artykułu, nie korzystam ze ściągi próbuję po swojemu z grubsza odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule: pandemia różni się od epidemii tym czy różni się dupsko od dupeczki. pochwał nie oczekuję.

 • Wojciech Joński

  Oceniono 14 razy 6

  Jak go zwał tak go zwał, a wirus i tak zawitał do 100 państw na całym świecie więc o czym tu gadać. WHO ciągle się zastanawia ile diabełków zmieści sie na łepku od szpilki. Powiem krótko to już jest chore !

 • loucy

  Oceniono 11 razy 3

  Ludność 7 500 000 000
  Zakażónych 121 564
  Wyzdrowiało 66 239
  Zmarło 4373
  Chorych 45 000

 • stulpysk

  Oceniono 4 razy 2

  pisdemia to sie nazywa

 • loucy

  Oceniono 6 razy 2

  to jest coś nowego z którym będziemy żyli - jak wirus grypy ( bo jest rodzaj wirusa grypy) i będzie wracało i coraz więcej ludzi będzie odpornych . Już wiele przypadków jest bezobjawowych , albo też częśc ludzi to przeszła i jest uodporniona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX