Co to jest pandemia? Czym różni sie od epidemii?

Czym różni się epidemia od pandemii? Czy Światowa Organizacja Zdrowia ogłosi po raz kolejny, że świat stanął w obliczu globalnego zagrożenia? Szef WHO powiedział, że "ryzyko pandemii stało się bardzo realne".

Epidemia to występowanie w określonym czasie i na określonym terenie przypadków zachorowań lub innych zjawisk związanych ze zdrowiem w liczbie większej niż oczekiwana. Słowo to pochodzi od greckich słów "epi", czyli "na" oraz "demos", czyli "lud".

O pandemii mówi się wówczas, gdy choroba rozprzestrzenia się w tym samym czasie w różnych środowiskach, na dużym obszarze, na różnych kontynentach. Słowo pandemia pochodzi od greckich wyrazów "pan", czyli "wszyscy" oraz "demos", czyli "lud". Po raz ostatni Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię w 2009 roku. Chodziło wówczas o grypę A/H1N1. Pandemia ta trwała od 11 czerwca 2009 roku do 10 sierpnia 2010 roku.

Zobacz wideo Rząd na specjalnej konferencji podejmuje decyzję o zamknięciu szkół

Czym jest pandemia? Jedna naukowa definicja nie istnieje

- Pandemia to koncepcja, w której istnieje przekonanie, że cała populacja świata będzie prawdopodobnie narażona na tę infekcję, a potencjalnie część z nich (członków populacji - red.) zachoruje. (...) Jeśli chodzi o COVID-19, to tym, czego jeszcze nie rozumiemy, jest dynamika transmisji. Widzieliśmy przyspieszenie przypadków zachorowań w takich miejscach jak Korea. Nadszedł czas, aby przygotować się na ogłoszenie pandemii. Ale na ogłoszenie jej jest jeszcze za wcześnie - mówił doktor Mike Ryan, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia ds. programów ratunkowych, którego cytuje CNN

O tym, że WHO może ogłosić pandemię choroby COVID-19 mówił także szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus: - Teraz, kiedy wirus rozprzestrzenił się w tylu krajach, ryzyko pandemii stało się bardzo realne. (...) Najważniejsze jest to, że nie jesteśmy zdani na łaskę tego wirusa. Musimy pamiętać, że dzięki zdecydowanym, wczesnym działaniom możemy spowolnić rozprzestrzenienie się wirusa i zapobiegać infekcjom. Wśród osób, które są zainfekowane, większość wyzdrowieje - powiedział szef WHO, cytowany przez CNBC.

Dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych doktor Anthony Fauci wskazał z kolei, że na gruncie nauki nie ma konkretnej i ostatecznej definicji pandemii: - Pandemie oznaczają różne rzeczy dla różnych ludzi (...) Szczerze mówiąc, to naprawdę semantyka z pogranicza - powiedział Fauci, tłumacząc, że są zarówno argumenty za, jak i przeciw temu, żeby epidemię koronawirusa SARS-CoV-2 już dziś nazywać pandemią.

Więcej o: