Zakażenie koronawirusem. Po ilu dniach pojawiają się pierwsze objawy?

Pierwsze objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 pojawiają się najczęściej po około pięciu dniach od zakażenia. Proces inkubacji może jednak potrwać nawet 14 dni.

Okres inkubacji to czas między "złapaniem" wirusa, a wystąpieniem objawów choroby. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że dla choroby COVID-19 wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2 wynosi on od 1 do 14 dni, ale najczęściej objawy pojawiają się po pięciu dniach. Z tego powodu, że w przypadku wirusa z Wuhan proces inkubacji może potrwać dwa tygodnie, tyle samo trwa kwarantanna, której poddawane są osoby, które mogły się nim zakazić.

Zobacz wideo Rząd na specjalnej konferencji podejmuje decyzję o zamknięciu szkół

Koronawirus w Polsce. Jakie są objawy choroby COVID-19?

Przypomnijmy, że najpowszechniejszymi symptomami choroby COVID-19 jest gorączka, suchy kaszel oraz zmęczenie. Niektórzy pacjenci odczuwają także ból mięśni, mają katar, ból gardła, a także biegunkę. Niektórzy zakażeni nie wykazują żadnych symptomów, a większość z nich (ok. 80 proc.) przechodzi lekką postać tej choroby. Ok. 1 na 6 zakażonych koronawirusem osób przechodzi ciężką postać COVID-19, ma problemy z oddychaniem, wysoką gorączkę i wymaga hospitalizacji. Do grupy wysokiego ryzyka należą osoby starsze oraz pacjenci z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak wysokie ciśnienie, problemy z sercem czy cukrzyca. 

Jaka jest szansa na zakażenie SARS-CoV-2?

Z informacji, jakie przekazuje Światowa Organizacja Zdrowia dla większości ludzi w większości lokalizacji ryzyko zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 wciąż jest niskie. Istnieją jednak miejsca (miasta lub obszary), w których choroba rozprzestrzenia się szybko.

"Rządy i służby zdrowia podejmują energiczne działania za każdym razem, gdy zostanie wykryty nowy przypadek COVID-19. Pamiętaj, aby przestrzegać lokalnych ograniczeń dotyczących podróży, przemieszczania się i dużych zgromadzeń. (...) Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z sytuacji, w miejscu w którym jesteś lub do którego zamierzasz się udać" - przypomina WHO.

Przeczytaj także:

Więcej o: