Rząd zamknął szkoły, a co z kościołami? Terlikowski: Dzięki Bogu za polskich biskupów; odwołania Mszy nie będzie

W środę rząd ogłosił, że zamknięte zostaną szkoły, uczelnie, kina oraz teatry, a dzień wcześniej przewodniczący Episkopatu apelował, by zwiększono liczbę mszy mimo epidemii koronawirusa. Czy kościoły również powinny być zamknięte? Tomasz Terlikowski uważa, że nie, a uzasadnia to następująco: "Tak jak szpitale leczą ciało, i nie zamyka się ich z powodu pandemii, tak kościoły leczą duszę i w tym samym czasie się ich nie zamyka".

We wtorek 10 marca przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski metropolita poznański abp Stanisław Gądecki wydał komunikat w sprawie epidemii koronawirusa. Wskazał w nim, że nie ma wymogu, by np. na mszach św. przekazywać sobie znak pokoju przez podawanie ręki, natomiast zaapelował do parafii, by zwiększyły liczbę mszy.

W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, aby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie - w miarę możliwości - liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych

- czytamy w piśmie abp. Gądeckiego.

Zobacz wideo Rząd na specjalnej konferencji podejmuje decyzję o zamknięciu szkół

Szkoły, uczelnie, kina zamknięte - kościoły nie. "12 osób na filmie to mniejsze zagrożenie niż msza na kilkaset"

Sytuacja zmieniła się diametralnie w środę, gdy rząd ogłosił, że w związku z koronawirusem na dwa tygodnie zamknięte zostają szkoły, uczelnie, a także kina czy teatry. Dlatego też znowu wróciły pytania, czy kościoły rzeczywiście powinny być otwarte, a liczba mszy - za rekomendacją przewodniczącego KEP - zwiększona.

Wojciech Szacki z "Polityki" dopytywał na Twitterze:

Jeśli rząd zamknął kina (pewnie słusznie), to dlaczego kościoły pozostają otwarte?

Wtórował mu w tym publicysta Jakub Majmurek:

Z pewnością lepiej odwołać szkołę na 2 tygodnie, niż radzić sobie z epidemią. Rozumiem zamknięcie placówek kultury, ale w takim razie powinny być też zamknięte kościoły. Kino studyjne, gdzie jest 12 osób na filmie, to mniejsze zagrożenie niż msza na kilkaset.

Epidemia koronawirusa. Terlikowski: Dzięki Bogu za polskich biskupów. Odwołania mszy nie będzie

W zupełnie innym tonie wypowiadał się katolicki dziennikarz i publicysta Tomasz Terlikowski. Warto zaznaczyć, że część jego tweetów pochodzi sprzed ogłoszenia decyzji rządu. Terlikowski pisał:

Dzięki Bogu za polskich biskupów, którzy jasno wskazują, że odwołania Mszy nie będzie. Tak jak szpitale leczą ciało, i nie zamyka się ich z powodu pandemii, tak kościoły leczą duszę i w tym samym czasie się ich nie zamyka.

Dziennikarz zapewniał też, że był na mszy zarówno w środę, jak i wtorek, "tak jak codziennie" i nie zamierza "przestać żyć ze strachu przed śmiercią". Już po tym, jak informacja o zamknięciu szkół czy uczelni, obiegła Polskę, Terlikowski napisał:

Jeśli Kościół jest oddzielony od Kościoła (a dzięki Bogu jest), to rząd nie może zamknąć kościołów. Zwyczajnie i po prostu nie może. A jeśli Kościół chce pokazać, że nie myśli logiką świata, ale własną, to także nie powinien ich zamknąć. Eucharystia to pokarm na wieczność.
Więcej o:
Komentarze (1085)
Epidemia koronawirusa. Rząd zamknął szkoły, a co z kościołami? Terlikowski porównuje je do szpitali, których się nie zamyka
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 264 razy 242

  Jeżeli kościoły mają leczyć duszę to najwyraźniej coś im w tym nie wychodzi.
  W Polsce najwięksi rasiści i ksenofobowie powołują się na chrześcijaństwo.

 • kzet69

  Oceniono 190 razy 180

  Należy ogłosić natychmiastową kwarantannę od mediów katolickich fanatyków takich ludzi jak Terlikowski, Lisiecki czy Issakowicz, oni poprzez głoszenie swojej średniowiecznej ciemnoty będą odpowiedzialni ze setki i tysiące zgonów staruszków dreptających do kościoła. Panie Terlikowski dla mnie to jesteś pan inicjatorem ludobójstwa. Zamknąć kościoły, natychmiast!

 • sylenth

  Oceniono 160 razy 156

  Jedyną zaletą koronawirusa jest ukazanie społeczeństwu idiotów w społeczeństwie, ponad partyjnymi podziałami

 • janwilk2015

  Oceniono 131 razy 125

  panie Terlikowski, żadne badania nie wykazały, żeby modlitwy komukolwiek pomogły, modlący sie o zdrowie umieraja nie poźniej niż mający to gdzies, a najdłużej żyja Japończycy , gdzie 60 % ludzi nie przyznaje sie do żadnej religii, a dla wiekszości z pozostałych 40 % mają znaczenie tylko rytuały

 • feldkuratkatz

  Oceniono 129 razy 123

  Odkąd nie chodzę do kościoła, moja dusza czuje się znacznie, znacznie lepiej, o ciele nie wspomnę. czarna zarazo, trzymaj się z dala ode mnie.

 • window_licker

  Oceniono 114 razy 108

  W Iranie liżą sciany meczetów aby pokazać, że ufają Bogu... to nie żart!

  Allach jest wielki ale ludzka głupota jest większa.

 • artur.adamski

  Oceniono 107 razy 105

  Zalecam zatem Terliemu zintensyfikować wizyty w kościołach. Jego dusza jest od lat niezdrowa.

 • sateda

  Oceniono 100 razy 94

  I tak oto religijne oszołomy wykończą ten kraj szybciej, niż ktokolwiek przewidywał.

 • zielona-galazka

  Oceniono 91 razy 81

  Mam nadzieje ze wirus zrobi porządek ze spaslakamu z episkopatu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX