Mateusz Morawiecki: Od poniedziałku zamknięte wszystkie przedszkola, szkoły i uczelnie

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w związku z zagrożeniem koronawirusem, wszystkie placówki kultury, w tym kina i muzea, oraz szkoły wyższe będą niedostępne. Celem decyzji jest ograniczenie rozprzestrzeniania się patogenu. Szkoły będą zamknięte od poniedziałku, ale już jutro rodzice mogą nie wysyłać dzieci na lekcje.

- Podjęliśmy decyzję o wszystkich zamknięciu placówek oświatowych oraz uczelni na dwa tygodnie - powiedział Mateusz Morawiecki. Premier dodał, że instytucje te będą otwarte przez następne dni, by w tym czasie rodzice mogli zapewnić opiekę dla swoich dzieci. Rodzice, którzy mają takie warunki, proszone są o to, by zatrzymać dzieci w domu już wcześniej. 

- Decyzja o zamknięciu szkół obowiązuje od poniedziałku, ale już od jutra prosimy, żeby wszyscy ci, którzy mogą się powstrzymać od posyłania dzieci do szkoły, zrobili to. Dotyczy to też uczniów szkół średnich - powiedział. Rząd poinformował także, że kina, teatry, i muzea oraz inne instytucje kulturalne również zostają zamknięte od jutra.

- Żadne działania administracyjne nie są w stanie powstrzymać rozpowszechniania się wirusa. Bez odpowiedzialnego społeczeństwa, administracyjne nakazy nie powstrzymają epidemii. To nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny, ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież wychodziła do klubów, na spotkania towarzyska. Szanowni państwo, to jest czas kwarantanny naszego społeczeństwa, który powinniśmy spędzić w domu, w izolacji - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Zobacz wideo Co grozi za złamanie nakazu kwarantanny domowej?

Szkoły i uczelnie zamknięte na dwa tygodnie - decyzja rządu ws koronawirusa

- Chcemy znowu działać szybciej, podjęliśmy decyzje przed innymi. Dla naszych dzieci najlepszym rozwiązaniem będzie na dziś niewychodzenie z domów, ponieważ dzieci bardzo łatwo mogą zakażać innych. O ile dzieci przechodzą chorobę w sposób stosunkowo łagodny, to mogą zarazić swoich dziadków, babcie, a to jest dla nich bardzo niebezpieczne - argumentował decyzje rządu premier Morawiecki. 

- Burzy nie da się przewidzieć, ale można starać się przed nią uchronić. Widzimy tę sytuację u naszych sąsiadów, np. we Włoszech, gdzie sytuacja jest bardzo ciężka, ale też w Niemczech, Francji i Hiszpanii, gdzie jest ponad tysiąc przypadków koronawirusa - zaczął konferencję prasową premier Mateusz Morawiecki.

Do tej pory w Polsce potwierdzonych zostało 25 przypadków pacjentów zakażonych koronawirusem. Przebadanych zostało 2024 próbek pod kątem podejrzenia zakażenia patogenem. 1999 dało wynik negatywny.

Komentarze (218)
Mateusz Morawiecki: Od poniedziałku zamknięte wszystkie przedszkola, szkoły i uczelnie
Zaloguj się
 • artau

  Oceniono 17 razy 15

  "Chcemy znowu działać szybciej, podjęliśmy decyzje przed innymi." buahahahaha
  Socjotechnika i manipulacja. Pinokio wykorzysta każdą okazję by się przechwalać-jak zawsze,-niezgodnie z prawdą. Tępa propaganda dla wystraszonych.
  Prawda jest taka, ze te decyzje są już mocno spóźnione.
  pis zrobi wszystko by wykorzystać epidemię dla swoich interesów, wbrew dobru społecznemu, bo ich Polacy nie interesują. Ich interesuje kontynuacja kradzieży, i izolacji Polski w Europie.

 • kazek100

  Oceniono 17 razy 13

  Ale za to mszy będzie więcej, ponieważ największy dzban na świecie wymyślił sobie, że to akurat będzie wyjście. I zapomniał, że spora część osób uczęszczających na nie to akurat osoby starsze, najbardziej narażone.
  Taca się musi zgadzać?

 • ps11111ps

  Oceniono 19 razy 13

  To jest błąd! Należało zrobić tak jak episkopat!
  Więcej lekcji ale w mniejszych grupach!!!

 • racionalist

  Oceniono 12 razy 12

  Czyli uczniowie beda mogli juz bez zadnych przeszkod wziac udzial w masowych pielgrzymkach na Jasna Gore.

 • hiperon59b

  Oceniono 11 razy 11

  Oto głos zabrał nasz odpowiedzialny premier pan Mateusz Krzywousty, który wczoraj wieczorem w kościele z brudnej ręki przedstawiciela sekty jadł białego wafelka. Może wkrótce dowiemy się, że jest objęty kwarantanną oczywiście razem z Prezesem. Oto Polska właśnie. I to jest ten folklor.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 12 razy 10

  ...krzywousty każe pozamykać uczelnie i szkoły,natomiast nie wspomniał słowem o kościołach. Nie"rząd" pisi kłamie,nie mówi prawdy o wirusie,ile jest zakażonych w kraju,cenzura na całego przez pisi nie"rząd".

 • kwantax

  Oceniono 16 razy 10

  Epidemia koronowirusa spadła pisbolszewikom jak z nieba:
  - już nikt nie mówi o ich aferach, wszyscy o koronmawirusie. Nastrój paniki pompują także giombusy ze stajni pożytecznych kret(yn)ów pisbolszewii na tym portalu,
  - ograniczenie kampanii jest na rękę szczujni i PADowi,
  - państwo z gliny i tektury "wykazuje się", pokazuje jak ":walczy". Głównie konferencjami zlotoustego Szumowskiego (bo służba zdrowia jak leżała tak leży) i zakazywaniem po kolei wszystkiego przez Pinokia. Ale suweren to kupił i klaszcze - jaki to wspaniały rząd mają.
  - umiejętnie dawkowany nastrój zagrożenia jest przygotowaniem do wprowadzewnia stanu wyjątkowego. Jak sondaże PADa będą złe, to się wzbudzi panikę ujawniając prawdziwy zasięg epidemii i w ramach walki z nią wprowadzi specustawę w życie

 • artau

  Oceniono 11 razy 9

  Całą Polskę zamkną, ale tzw kościoły nie !
  Oto jest dowód na podległość Polski wobec Watykanu, czyli zorganizowanej grupy przestępczej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX