Łukasz Szumowski: Jeżeli jesteśmy w stanie organizacyjnie podołać, to zamknijmy szkoły

Minister zdrowia wypowiedział się na temat zamykania szkół w przypadku zwiększania się liczby osób zakażonych koronawirusem. Łukasz Szumowski przyznał, że opowiada się za wszystkimi możliwymi działaniami, które mogą spowolnić rozprzestrzenianie się patogenu.
Zobacz wideo Czy maseczki chirurgiczne chronią przed koronawirusem?

Łukasz Szumowski był gościem programu "Money. To się liczy". Minister zdrowia został zapytany o to, czy władze samorządowe oraz uczelnie słusznie podejmują decyzję o zamykaniu szkół lub odwoływaniu części zajęć.

Łukasz Szumowski o zamykaniu szkół z powodu koronawirusa: Taka jest moja rekomendacja

- To jest bardzo poważna decyzja, która dotyka kilku milionów ludzi. Jako lekarz jestem chętny podjąć wszelkie możliwe działania, które spowolnią rozprzestrzenianie się wirusa. W tym trzeba rozważyć zamknięcie szkół. (...) Sam mam czwórkę dzieci i one chodzą do szkoły i przedszkola. Moja rekomendacja jest taka, że jeżeli jesteśmy w stanie organizacyjnie podołać, to zamknijmy szkoły - powiedział Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia podkreślił, że w żadnym kraju poza Włochami, gdzie liczba zakażonych jest o wiele większa niż w Polsce: w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii czy Niemczech, szkoły działają bez żadnych zakłóceń. - Zamykając szkoły i uniwersytety wprowadzamy stan kwarantanny na kraj - przyznał Łukasz Szumowski obawiając się, że takie działania mogą zwiększać panikę wśród ludzi. Z drugiej strony polityk przyznał, że "lepiej zamknąć te placówki wtedy, kiedy wszyscy są zdrowi,dlatego, że może to spowolnić transmisję koronawirusa". 

Łukasz Szumowski dalej argumentował zasadność zamykania szkół czy odwoływania imprez masowych:

Ryzyko będzie zawsze, ale spowolnienie transmisji wirusa to jest szansa na przeżycie dla ludzi. Jeśli we Włoszech zabrakło respiratorów, to przez duży napływ liczby nowych pacjentów. Jeżeli ten wzrost będzie, ale stosunkowo powolny, to mamy większą szansę wyleczyć tych, którzy są chorzy.
Więcej o:
Komentarze (175)
Łukasz Szumowski: Jeżeli jesteśmy w stanie organizacyjnie podołać, to zamknijmy szkoły
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 27 razy 19

  Krótko mówiąc, już teraz okazuje się, jak bardzo nie będzie sobie radzić służba zdrowia. Nie dlatego, że nie chce - dlatego, że została do tej bezradności doprowadzona nie tylko permanentnym niedoinwestowaniem, ale i programową nagonką. Wszyscy tu mieli pracować "dla idei", a jeśli im się nie podoba taki porządek, to "niech jadą!". Zostaliśmy z garstką pielęgniarek, wśród których średnia wieku przekracza 50 lat; zostaliśmy z symbolicznym wyposażeniem... Po tygodniu stanu podwyższonej gotowości szpital uniwersytecki nie ma podstawowego wyposażenia ochronnego. Ale mamy telewizję, orędzia i zalecenie... więcej mszy w niedziele.

 • no.idea.pro

  Oceniono 21 razy 17

  Najlepiej z wirusem radzą sobie te kraje, gdzie ludzie się boją. Najgorzej tam, gdzie cwaniakują. Wybór jest prosty, niestety należymy jako społeczeństwo do tej drugiej grupy.

 • feldkuratkatz

  Oceniono 25 razy 9

  Grunt, żeby relikwie do szpitali docierały na czas i w odpowiedniej ilości i msze odbywały się co godzina.
  Maseczki i testy nieistotne.

 • zaanet

  Oceniono 9 razy 7

  Zamknijcie granice, żeby debile typu "wykupiłem urlop, pojadę i nikt mi nie zabroni, a potem się pochwalę na fejsie" zrozumieli, że zagrażają innym. Bo Polakowi, jak nie odgrodzisz drutem kolczastym pod napięciem najlepiej, to polezie jak krowa w miedzę :/

 • zd46

  Oceniono 13 razy 7

  Panie Szumowski,pan chyba nie zna swoich obowiazków Ministra Zdrowia? Kiedy była pora na przygotowania wyprzedzajace epidemię, pan oddawał się "szusom narciarskim" wraz z PAD a nam Polakom "pociskał ciemnotę" o zbędności testów wykrywających wirusa. Potem straszył NAS, wyborców. Polaków karami od .......do 8 lat, a teraz zamykaniem szkół? Panie PROPAGANDZISTO Szumowski, a DLACZEGO brakuje w szpita;ach RESPIRATORÓW? Tym się pan nie brudzi, to nie polityczny problem wiec, niech sie rozwiąże sam. Panie, jeśli pan myśli, że "ZAWIERZENIE" załatwi problem, to jesteś pan "profesor KIEP" i "sredniowieczny guślarz".

 • znajomyjlo

  Oceniono 6 razy 6

  Pierwsza mądra decyzja reżimu PRL2.0. Mądrzy przed szkodą? Niemożliwe!
  Teraz wszyscy na msze - wszak Episkopat załatwi więcej mszy coby każdy miał szansę się zarazić.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 6 razy 6

  Tu trzebaby działań radykalnych rodem np. z Izraela. Ale dodatkowo trzebaby społeczeństwa zdyscyplinowanego. Jeżeli w tak zwanych Galeriach Handlowych mamy tłumy spacerowiczów to co da zamknięcie szkół. Jeżeli normalnie funkcjonują kina, teatry itp bo zakazy dotyczą imprez powyżej 500 lub 300 osób. Na razie u nas nie jest źle ale to w każdej chwili może się zmienić. Lepiej na zimne dmuchać niż się sparzyć.

 • azalka12

  Oceniono 6 razy 6

  Słuszne podejście, zwłaszcza, że wiadomo, że dzieci mimo, że przechodzą zakażenie lekko, to przez 4 tygodnie mogą być aktywnymi roznosicielami coronowirusa.
  Inna rzecz, którą należy uporządkować - i pytanie tu do mediów dlaczego nie pytają decydentów o to - zamknąć przyloty nie tylko z Włoch, ale również z Chin. Chińczycy nadal przyjeżdżają do Europy, tylko wybierają w ich pojęciu 'bezpieczniejsze' loty, np.przez Dubaj czy Moskwę. Mongolia zamykając granice wirusa nie wpuściła,Włosi beztrosko przyjeli powracających z obchodów Chińskiego ROku wpuścili zarażonych co w połączeniu z ich beztroską poskutkowało wybuchem epidemii w Europie. A teraz chińskie media zmieniają ton i podkreślają, że zbawiają świat walcząc z koronawirlsem przywożonym z Europy!
  Zamknijmy granice na jakiś czas

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 12 razy 6

  25 przypadków i "jeżeli jesteśmy w stanie podołać"???
  ILE jest ich naprawdę? Aaa, tego nie wiemy, bo państwo z trocin nie ma kasy na zestawy do testowania..... Ale ma na tępą propagandę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX