ukasz Szumowski: Jeeli jestemy w stanie organizacyjnie podoa, to zamknijmy szkoy

Minister zdrowia wypowiedzia si na temat zamykania szk w przypadku zwikszania si liczby osb zakaonych koronawirusem. ukasz Szumowski przyzna, e opowiada si za wszystkimi moliwymi dziaaniami, ktre mog spowolni rozprzestrzenianie si patogenu.
Zobacz wideo Czy maseczki chirurgiczne chronią przed koronawirusem?

ukasz Szumowski był gościem programu "Money. To się liczy". Minister zdrowia został zapytany o to, czy władze samorządowe oraz uczelnie słusznie podejmują decyzję o zamykaniu szkół lub odwoływaniu części zajęć.

Łukasz Szumowski o zamykaniu szkół z powodu koronawirusa: Taka jest moja rekomendacja

- To jest bardzo poważna decyzja, która dotyka kilku milionów ludzi. Jako lekarz jestem chętny podjąć wszelkie możliwe działania, które spowolnią rozprzestrzenianie się wirusa. W tym trzeba rozważyć zamknięcie szkół. (...) Sam mam czwórkę dzieci i one chodzą do szkoły i przedszkola. Moja rekomendacja jest taka, że jeżeli jesteśmy w stanie organizacyjnie podołać, to zamknijmy szkoły - powiedział Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia podkreślił, że w żadnym kraju poza Włochami, gdzie liczba zakażonych jest o wiele większa niż w Polsce: w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii czy Niemczech, szkoły działają bez żadnych zakłóceń. - Zamykając szkoły i uniwersytety wprowadzamy stan kwarantanny na kraj - przyznał Łukasz Szumowski obawiając się, że takie działania mogą zwiększać panikę wśród ludzi. Z drugiej strony polityk przyznał, że "lepiej zamknąć te placówki wtedy, kiedy wszyscy są zdrowi,dlatego, że może to spowolnić transmisję koronawirusa". 

Łukasz Szumowski dalej argumentował zasadność zamykania szkół czy odwoływania imprez masowych:

Ryzyko będzie zawsze, ale spowolnienie transmisji wirusa to jest szansa na przeżycie dla ludzi. Jeśli we Włoszech zabrakło respiratorów, to przez duży napływ liczby nowych pacjentów. Jeżeli ten wzrost będzie, ale stosunkowo powolny, to mamy większą szansę wyleczyć tych, którzy są chorzy.