W części polskich szpitali brakuje sprzętu. Odwołano zabiegi. "To jest katastrofa"

Ze względu na braki w zaopatrzeniu Szpital Uniwersytecki w Krakowie nie będzie przeprowadzał zabiegów. Trudności z dostępem do jednorazowych masek, rękawiczek czy kombinezonów zgłaszają też dyrektorzy szpitali w Bolesławcu (szpital zakaźny) i Radomiu. Jak sobie radzimy? Z godziny na godzinę - stwierdził dyrektor bolesławieckiego szpitala w rozmowie z "Gazetą Wrocławską".

Jak informuje radio RMF FM, Szpital Uniwersytecki w Krakowie zdecydował o odwołaniu przyjęć i wszystkich zabiegów na czas nieokreślony. Dyrekcja placówki uzasadniania tę decyzję "drastycznymi ograniczeniami w dostępie do środków ochrony osobistej dla personelu", przede wszystkim do masek i fartuchów. Zarządzenie dyrekcji nie będzie natomiast obowiązywać w przypadku pacjentów onkologicznych. 

Zobacz wideo Rząd podczas specjalnej konferencji zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez masowych

O poważnych brakach w zaopatrzeniu alarmuje też Kamil Barczyk, dyrektor szpitala w Bolesławcu. Co istotne, bolesławiecka placówka to jeden z trzech szpitali zakaźnych na Dolnym Śląsku. "To jest katastrofa! Brakuje nam wszystkiego: masek, okularów, przyłbic, środków do dezynfekcji.  Jak sobie radzimy? Z godziny na godzinę. Obdzwaniamy hurtownie. Jak tylko coś się pojawi, natychmiast znika" - stwierdził w rozmowie z "Gazetą Wrocławską" Barczyk

W szpitalu zatrudnionych jest zaledwie trzech lekarzy zakaźników. Na całym dolnym Śląsku we wszystkich szpitalach jest ich dwudziestu kilku. Do opieki nad pacjentami zakaźnymi kierowani są więc lekarze innych specjalności - dodaje dyrektor szpitala w Bolesławcu. 

Jak ustalił TVN24, podobna sytuacja występuje też w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu oraz Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie. Dyrektorzy tych placówek skarżą się nie tylko na brak masek czy kombinezonów, ale również na brak reakcji ze strony ministerstwa czy wojewody. 

Koronawirus. 22 przypadki w Polsce. Odwołano imprezy masowe

22. przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w województwie lubelskim. W związku z epidemią we wtorek odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Rząd zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez masowych, a na przejściach granicznych z Niemcami, Czechami, Bialorusią, Rosją i Ukrainą prowadzone są kontrole sanitarne.Wizz Air zawiesił wszystkie loty do Włoch.

Zobacz również:

Więcej o: