Czym jest impreza masowa? Rząd odwołał je ze względu na zagrożenie koronawirusem

We wtorek rząd odwołał wszystkie imprezy masowe, które odbywają się w Polsce. Z powodu koronawirusa nie odbędą się m.in. koncerty czy festiwale, a mecze piłkarskie będą mogły zostać rozegrane bez udziału publiczności. Jak należy rozumieć termin "impreza masowa"?
Zobacz wideo Minister zdrowia odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

- Podjęliśmy decyzję o odwołaniu imprez masowych, których bardzo szczegółowa definicja znajduje się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Do organizatorów imprez wojewodowie będą przekazywać dokładne informacje - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Decyzja ta ma na celu zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Imprezy masowe odwołane z powodu koronawirusa. Czym jest impreza masowa?

Zgodnie z ustawą z dnia 20 marca 2009 r. Imprezy masowe to wydarzenia artystyczno-rozrywkowe oraz masowe imprezy sportowe, w tym np. mecze piłki nożnej.

Aby impreza artystyczno-rozrywkowa została uznana za masową, muszą zostać spełnione następujące warunki. Wydarzenia takie organizowane są:

  • na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000.
  • w hali sportowej lub w innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, w których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 500.

Masowa impreza sportowa to wydarzenie organizowane na:

  • stadionie lub w innym obiekcie niebędącym budynkiem, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy masowej – nie mniej niż 300,
  • terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 1000.

Imprezą masową są także mecze piłki nożnej, na której liczba udostępnionych przez organizatora miejsc wynosi nie mniej niż 1000.

Imprezą masową nie są następujące wydarzenia:

a) organizowane w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub w innych podobnych obiektach,

b) organizowane w szkołach i placówkach oświatowych przez zarządzających tymi szkołami i placówkami,

c) organizowane w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży,

d) sportowe, organizowane dla sportowców niepełnosprawnych,

e) sportu powszechnego o charakterze rekreacji ruchowej, ogólnodostępne i nieodpłatnie, organizowane na terenie otwartym,

f) zamknięte, organizowane przez pracodawców dla ich pracowników - jeżeli rodzaj imprezy odpowiada przeznaczeniu obiektu lub terenu, gdzie ma się ona odbyć.

Zobacz również:

Więcej o: