Koronawirus. Rząd zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez masowych

Na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z zagrożeniem koronawirusem, rząd podjął decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych. - Z naszych analiz wynika, że wirus nie ustąpi, jest w fazie ofensywnej, nastąpią przyrosty liczby zachorowań - stwierdził Morawiecki.

We wtorkowej konferencji dotyczącej zagrożenia koronawirusem wzięli udział: premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski, szef MSWiA Mariusz Kamiński, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Zobacz wideo

Koronawirus. Rząd zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez masowych

Jako pierwszy głos zabrał Mateusz Morawiecki. Premier poinformował o decyzji rządu, zgodnie z którą odwołane zostają wszystkie imprezy masowe.

- Koronawirus to realne i globalne zagrożenie. W Hiszpanii w ciągu jednej doby odnotowano 400 przypadków. Setki zachorowań w Niemczech i Francji. Całe Włochy zostały objęte czerwoną strefą. WHO proponuje podjecie radykalnych działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. W poczuciu odpowiedzialności za państwo chcemy podjąć działania odpowiednio wcześniej - powiedział Mateusz Morawiecki. 

- Na spotkaniu rządowego zespołu kryzysowego zapadła decyzja o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Ich definicja znajduje się ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych, w art. 3. Wszystkim ich organizatorom przekażemy wkrótce szczegółowe informacje - zapowiedział premier. 

- Z naszych analiz wynika, że wirus nie ustąpi, jest w fazie ofensywnej, nastąpią przyrosty liczby zachorowań. Analizy GIS wskazują, że może być istotny przyrost zachorowań. Kształt krzywej wzrostu zachorowań zależy od naszych zachowań, czy będziemy stosowali się do apeli epidemiologów, ekspertów. Chcemy zachowywać się jak najbardziej odpowiedzialnie, chcemy być mądrzy nie po szkodzie, ale przed szkodą - dodał Morawiecki.

Minister Zdrowia: W Polsce potwierdzono 18 przypadków koronawirusa

O aktualnej sytuacji epidemiologicznej informował na konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski, który potwierdził, że w Polsce odnotowano 18 przypadków zakażenia koronawirusem. - Jeżeli chodzi o kolejne przypadki koronawirusa, mamy dodatki wynik w województwie mazowieckim. Jesteśmy w tej sytuacji bardzo, trudno powiedzieć dobrej, ale o tyle lepszej niż inne kraje. W Polsce mamy 18 przypadków zakażenia koronawirusem, jeżeli wprowadzimy odpowiednie działania, które oczywiście są poważne, które dotykają działalności obywateli, nas wszystkich, to mamy szansę ograniczyć rozprzestrzenianie się tego wirusa. Wiemy, że ten wirus szczególnie dla osób starszych i chorych może być groźny - powiedział Szumowski.

Od poniedziałku trwają kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami (przejścia: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki). Szef MSWiA Mariusz Kamiński stwierdził na wtorkowej konferencji, że służby stwierdziły dotąd "kilka przypadków niepokojących, kiedy podróżni mieli powyżej 38 stopni gorączki". Od wtorku kontrole sanitarne miały objąć również granice z Białorusią, Rosją i Ukrainą. 

Zajęcia na uczelniach wyższych na razie nie będą odwołanie. "Taki scenariusz jest brany pod uwagę"

Zajęcia na uczelniach wyższych nie zostaną na razie odwołane. Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapewnił jednak, że uczelnie są gotowe do tego, by prowadzić zajęcia w formie zdalnej (np. wideokonferencji). Taki scenariusz "jest brany pod uwagę". - Do dzisiaj nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia ani wśród studentów ani wśród naukowców. Już tydzień temu wydałem zalecenie władzom uczelni, by zawiesić współpracę międzynarodowe, udział polskich naukowców w konferencjach zagranicznych. Dzisiaj chciałbym tę rekomendację powtórzyć, jednocześnie apelując do władz uczelni, żeby rozważyły możliwość odwołania imprez kulturalnych i sportowych na uczelniach - apelował Jarosław Gowin. 

- Dyrektorzy mają obserwować sytuację w najbliższym otoczeniu i w zależności od tego podejmować ewentualnie decyzję o zawieszeniu zajęć - mówił z kolei Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej. 

Więcej o: