Sondaż. Prawie 60 proc. Polaków obawia się koronawirusa. Większość uważa, że nie zachoruje

Z sondażu przeprowadzonego przez United Surbeys wynika, że prawie 60 procent Polaków obawia się koronawirusa. Drugie badanie wykonanie przez IBRiS pokazuje, że co piąty z nas spodziewa się, że może zostać zakażony.
Zobacz wideo Minister zdrowia odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

Pierwszy sondaż został przeprowadzony na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Wynika z niego, że prawie 60 procent Polaków obawia się koronawirusa: jest to aż 34 proc. kobiet oraz 17 proc. mężczyzn. Dodatkowo Polacy boją się, że ewentualna epidemia będzie miała wpływ na gospodarkę - w tej grupie znajduje się z kolei 23 proc. panów i 3 proc. kobiet.

Sondaż. Koronawirus w Polsce. Co piąty Polak obawia się zakażenia 

Z badań wynika jednak, że dotychczasowe obawy nie przekładają się na praktyczne życie. Tylko niecałe 9 proc. ankietowanych przyznało, że z powodu obaw przed zarażeniem koronawirusem ogranicza swoją aktywność: wyjścia ze znajomymi do kina, wizyty w kościołach czy wyjazdy.

Z kolei sondaż wykonany przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" pokazuje, że 17,4 proc. badanych, czyli co piąty z nich, spodziewa się tego, że może zakazić się wirusem. Zdecydowane obawy wskazało 2,7 proc. ankietowanych. Większość z respondentów uważa, że nie zachoruje (41,4 proc,), a nawet jest tego pewnych (26,3 proc.). Badanie zostało wykonane dwa dni po tym, jak u pierwszego Polaka wykryto zakażenie koronawirusem.

- Myślę, że gdy podobny sondaż zostanie zrobiony w tym tygodniu, optymistów będzie mniej. Ludzie nie patrzą na statystyki, tylko na konkretne przypadki. Jeśli zobaczą, że ktoś z tego powodu umarł, wpadną w panikę - powiedział psycholog społeczny, profesor Zbigniew Nęcki.

W Polsce koronawirus zdiagnozowany został dotychczas u 17 osób, które przebywają w szpitalach w Krakowie, Raciborzu, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie, Ostródzie i Zielonej Górze. Podczas wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia przekazał, że w związku z podejrzeniem zakażenia hospitalizowanych jest 170 osób. Ponad 4 tysiące Polaków objętych zostało kwarantanną domową. Według Łukasza Szumowskiego w najbliższych dniach liczba zdiagnozowanych chorych może wzrosnąć do wartości trzycyfrowych.

Zobacz również:

Więcej o:
Komentarze (31)
Sondaż. Prawie 60 proc. Polaków obawia się koronawirusa. Większość uważa, że nie zachoruje
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 13 razy 9

  Ciekawe, jak dokładnie było sformułowane pytanie. Ja nie boję się k-wirusa jako potencjalnej przyczyny śmierci (a zachorowania boję się w takim samym stopniu, jak w przypadku każdej innej choroby), natomiast boję się paniki i histerii, starannie nakręcanej przez media i pielęgnowanej przez panikarzy i histeryków.

 • nie_lubie_kaczora

  Oceniono 6 razy 4

  Jak ma się nie obawiać kiedy straszycie codziennie na pierwszych stronach.

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 10 razy 4

  To tak jak z wiarą katolicką w Polsce. Deklaruje, że wierzy 90%, praktykuje może 25% a reszta tylko patrzy czy sąsiad aby na pewno postępuje według zasad, które sami mają w głębokim poważaniu.

 • margrabia.g

  Oceniono 10 razy 4

  Od kiedy co piąty to większość?

 • kotmiki

  Oceniono 3 razy 3

  Chcesz się pozbyć pietna gzechu pierworodnego nabj naszego narodowo-katolickiego Corono Virusa w śiwątyniu naszego boga a masz zycie wieczne gwarantowane nie mówiąc o spotkaniu z Panem.
  To przykłady btredni gloszonych jako slowo boze przez urzędników watykańskiego opkupanta w kościołach katolickich co niedziela ;a ciemna masa zachwycona łykając ciasteczka podawane łapami przebierańca

 • tad-tad1

  Oceniono 3 razy 3

  Kogo wy zatrudniacie, Tytuł jest głupi i nie wynika z treści , obawiaja , ale uważają że nie zachorują, to może napiszcie czy bardziej obawiają się ci którzy uważają że nie zachorują , czy może ci ktorzy myślą że zachorują ? i jeszcze odpowiedzcie, czy żeby gazeta zatrudniła , trzeba myśleć ?.

 • boo-boo

  Oceniono 3 razy 3

  "Większość uważa, że nie zachoruje."
  Ci sami jeżdżą po alkoholu- przecież im wypadki się nie zdarzają.
  Śmiało- zmieścicie się.

 • kotmiki

  Oceniono 2 razy 2

  Katolicki Corono Virus nabyty w naszych światyniach gwarancją życie wiecznego i zbawienia !!!

 • kotmiki

  Oceniono 6 razy 2

  Tylko zbiorowe modły pod wodzą ojca Rydzyka ,arc.b Jędrzejewskiego Flaszki we wszystkich światyniach pislamskich uwolnia nasz kraj od Corono Virusa bo polska to kraj wybrany z zydowskim krolem Jezusem Chytrusem na czele Ament

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX