Sondaż. Prawie 60 proc. Polaków obawia się koronawirusa. Większość uważa, że nie zachoruje

Z sondażu przeprowadzonego przez United Surbeys wynika, że prawie 60 procent Polaków obawia się koronawirusa. Drugie badanie wykonanie przez IBRiS pokazuje, że co piąty z nas spodziewa się, że może zostać zakażony.
Zobacz wideo Minister zdrowia odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

Pierwszy sondaż został przeprowadzony na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Wynika z niego, że prawie 60 procent Polaków obawia się koronawirusa: jest to aż 34 proc. kobiet oraz 17 proc. mężczyzn. Dodatkowo Polacy boją się, że ewentualna epidemia będzie miała wpływ na gospodarkę - w tej grupie znajduje się z kolei 23 proc. panów i 3 proc. kobiet.

Sondaż. Koronawirus w Polsce. Co piąty Polak obawia się zakażenia 

Z badań wynika jednak, że dotychczasowe obawy nie przekładają się na praktyczne życie. Tylko niecałe 9 proc. ankietowanych przyznało, że z powodu obaw przed zarażeniem koronawirusem ogranicza swoją aktywność: wyjścia ze znajomymi do kina, wizyty w kościołach czy wyjazdy.

Z kolei sondaż wykonany przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" pokazuje, że 17,4 proc. badanych, czyli co piąty z nich, spodziewa się tego, że może zakazić się wirusem. Zdecydowane obawy wskazało 2,7 proc. ankietowanych. Większość z respondentów uważa, że nie zachoruje (41,4 proc,), a nawet jest tego pewnych (26,3 proc.). Badanie zostało wykonane dwa dni po tym, jak u pierwszego Polaka wykryto zakażenie koronawirusem.

- Myślę, że gdy podobny sondaż zostanie zrobiony w tym tygodniu, optymistów będzie mniej. Ludzie nie patrzą na statystyki, tylko na konkretne przypadki. Jeśli zobaczą, że ktoś z tego powodu umarł, wpadną w panikę - powiedział psycholog społeczny, profesor Zbigniew Nęcki.

W Polsce koronawirus zdiagnozowany został dotychczas u 17 osób, które przebywają w szpitalach w Krakowie, Raciborzu, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie, Ostródzie i Zielonej Górze. Podczas wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia przekazał, że w związku z podejrzeniem zakażenia hospitalizowanych jest 170 osób. Ponad 4 tysiące Polaków objętych zostało kwarantanną domową. Według Łukasza Szumowskiego w najbliższych dniach liczba zdiagnozowanych chorych może wzrosnąć do wartości trzycyfrowych.

Zobacz również: