Koronawirus w Polsce. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o epidemii i ograniczeniach

Władze Polski wprowadzają kolejne środki zapobiegawcze w związku z epidemią koronawiursa. - Nasze modele pokazują, że wirus nie ustąpi - mówił premier Mateusz Morawiecki. W aktualizowanym artykule zbieramy najnowsze informacje o epidemii i podjętych przez władze krokach.
Zobacz wideo Rząd podczas specjalnej konferencji zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez masowych

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY - STAN NA GODZINĘ 11:30 10 marca 2020]

Na początku marca do Polski dotarł rozprzestrzeniający się na świecie koronawirus SARS-COV-2. Od tego czasu wykrywane są nowe przypadki w kolejnych częściach kraju. Na razie nie ma żadnej ofiary śmiertelnej i żadna z chorych osób nie została wypisana ze szpitala. Wirus szybko rozprzestrzenia się w Europie, przede wszystkim we Włoszech, ale też innych krajach, w tym sąsiadujących z Polską Czechach czy w Niemczech. 

Kontrole na granicach, odwołane imprezy masowe

Rząd wprowadza kolejne środki, które mają pomóc w spowolnieniu rozprzestrzeniania się epidemii. Wg ekspertów skutecznymi sposobami, by zapobiec zakażeniu, jest dbanie o higienę - częste i poprawne mycie rąk, unikanie kontaktu z zakażonymi oraz zatłoczonych miejsc (więcej na temat poprawnego mycia rąk). 

Na wtorek zaplanowano posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie koronawirusa.

Co dają nam środki zabezpieczające?

Wraz z wprowadzaniem coraz poważniejszych ograniczeń i środków zaradczych pojawiają się pytania o ich zasadność. Sens takich działań wyjaśnił m.in. prof. Carl T. Bergstrom z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Ekspert opublikował w niedzielę wykres, który pokazuje dwa scenariusze rozprzestrzeniania się koronawirusa. Z dotychczasowych danych wynika, że rozszerza się on bardziej niż grypa sezonowa. Pierwszy scenariusz zakłada brak środków kontrolnych, takich jak mycie rąk, ograniczenia w podróżowaniu, zgromadzeniach itd. Przypadków przybywa w nim szybko. W drugim scenariuszu ostatecznie i tak wiele osób zostaje zakażonych, ale jest to znacznie spowolnione i rozłożone w czasie. Czym się różnią? Skutkami dla systemu opieki zdrowotnej. Choć zdecydowana większość osób zakażonych łagodnie przechodzi chorobę COVID-19, część wymaga hospitalizacji. W pierwszym scenariuszu gwałtowny wzrost zakażeń oznacza przeciążenie szpitali i potencjalną zapaść systemu opieki zdrowotnej. Mogłoby zabraknąć łóżek, sprzętu i personelu do opieki nad chorymi, a także nad cierpiącymi na inne choroby. Z takim wyzwaniem mierzą się już teraz szpitale w Lombardii.

embed

Co warto wiedzieć o koronawirusie 

embed
Więcej o:
Komentarze (18)
Koronawirus w Polsce. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o epidemii i ograniczeniach
Zaloguj się
 • arreis65

  Oceniono 12 razy 10

  po cichu i niepostrzeżenie z polskich szpitali znikają łóżka. Od stycznia 2019 ubyło ich już 15 tys. To tak, jakby z dnia na dzień zlikwidować 50 małych szpitali! Lekarze biją na alarm, że wkrótce nie będzie gdzie pacjentów leczyć - tak rządzi szmateusz morawiecki powszechnie znany kłamca i reszta pissofskiej rządowej mafii !!!

 • jael53

  Oceniono 6 razy 6

  Lud zaś myśli mniej więcej tak, jak usłyszałam wczoraj w Rzeszowie: "Nic z tym nie zrobimy, nie ma co zawracać sobie głowy, trzeba się przyzwyczaić".

 • arreis65

  Oceniono 8 razy 4

  ten wirus nie ustąpi - tylko na razie ze strachu schował się w żoliborskich bunkrze i kłapie spróchniałymi kłami i straszy łupieżem na kołnierzu !!!!

 • kotmiki

  Oceniono 5 razy 3

  Cały rząd modli się do krola Polski zyda jezusa Chytrusa aby virus zaatakował ruskich ,niemców,czechów ,słowaków i wszystkich których nie lubimy bo mu to naród wybrany nr. 1 w rankingu głupków świata

 • tessy1

  Oceniono 3 razy 3

  A mnie interesuje, ile respiratorów mamy dostępnych na oddziałach zakaźnych, wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia...

 • anoplogaster z jeziora

  Oceniono 3 razy 3

  To nie jest pesymizm ani straszenie, niestety do czasu wynalezienia skutecznej szczepionki przeciwko koronowowirusowi z dnia na dzień będzie coraz gorzej.

 • radon13

  Oceniono 2 razy 2

  Przepadek to taki przypadek który już przepadł ?

 • shane00

  Oceniono 3 razy 1

  Dlaczego "powinieneś"? Te artykuły czytają też kobiety! Wystarczy napisać: Wszystko, co musisz wiedzieć i będzie do wszystkich, a nie do 48,4% społeczeństwa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX