Andrzej Duda po posiedzeniu w BBN. Dwie zakażone osoby w stanie "bardzo ciężkim"

Dwie osoby zakażone w Polsce koronawirusem są w bardzo ciężkim stanie - poinformował prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Jak dodał prezydent, zachorowań będzie więcej.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że sytuacja w Polsce jest "względnie opanowana". - Uchwyciliśmy wszystkie źródła, łącznie z pacjentem zero, ale stan jest trudny i wiele elementów trudno przewidzieć - powiedział prezydent. - Jest dużo osób poddanych kwarantannie, to jest ważne, by zasad kwarantanny przestrzegać. 

Andrzej Duda po spotkaniu ws. koronawirusa

Jak dodał Duda, "chorych w ciągu najbliższych godzin i dni będzie więcej". W trakcie konferencji prezydent powiadomił, że w Polsce jest obecnie 18 osób zakażonych koronawirusem. Informacji tej nie podaje jednak Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny. Jak dodał prezydent, dwie osoby spośród zakażonych są w stanie bardzo ciężkim. W spotkaniu w BBN brał też udział Główny Inspektor Sanitarny oraz ministrowie obrony i spraw wewnętrznych i administracji. - Powiedziałem panu premierowi, że musimy podjąć zdecydowane działania, które zabezpieczą obywateli - powiedział. 

Zobacz wideo Co grozi za złamanie nakazu kwarantanny domowej?

Po posiedzeniu w BBN Andrzej Duda poinformował też, że w związku z epidemią koronawirusa odwołuje wszystkie duże spotkania wyborcze, zaplanowane na najbliższe dni. - Nie będę organizował dużych spotkań w związku z moją kampanią prezydencką, bo to są spotkania, na które przychodzą setki osób. Ja jestem ogromnie za to wdzięczny, ale te spotkania odbywają się najczęściej w różnego rodzaju salach i halach. Ryzyko tego, że może dojść do rozprzestrzenienia się koronawirusa jest zbyt wielkie - powiedział.

Koronawirus w Polsce. 170 osób hospitalizowanych

Wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski informował, że obecnie jest 170 osób jest hospitalizowanych i diagnozowanych w kierunku koronawirusa, a 4 tysiące osób jest objętych kwarantanną domową. Szef resortu ostrzegł, że musimy przygotować się, że w najbliższych dniach wzrost liczby zachorowań będzie bardzo szybki, bo tak się działo we wszystkich innych krajach, gdy przekroczył 10 przypadków.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z koronawirusem wprowadzono kontrole sanitarne na granicach Polski, dotyczą one głównych przejść granicznych z Niemcami i Czechami. Od godziny 15.00 całodobowe punkty kontroli sanitarnej obowiązują na przejściach Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin zakres kontroli zostanie rozszerzony na inne przejścia.

Kontrole obejmą samochody osobowe, autobusy i pociągi. Punkty będą działały całodobowo. Na miejscu będzie ambulans i ratownicy medyczni. Osoba chora trafi z granicy bezpośrednio do szpitala.

Morawiecki poinformował, że w związku z koronawirusem pod uwagę jest brana możliwość ograniczenia działalności szkół, przedszkoli oraz szkół wyższych. Szef rządu zapowiedział, że decyzje w tej sprawie zostaną podjęte w najbliższych dniach. Powiedział, że taka ewentualność jest brana pod uwagę po konsultacjach z ministrem edukacji narodowej, ministrem zdrowia oraz po obserwacji tego, jak w tej kwestii działają państwa, w których liczba zakażeń jest znacznie większa. Szef rządu powiedział, że pod uwagę jest brane wydanie rekomendacji lub zaleceń dla wojewodów. 

Koronawirus blisko pandemii. Włochy odizolowane od świata

Do tej pory na całym świecie na nowy typ patogenu zachorowało ponad 113 tysięcy ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała na konferencji, że "zagrożenie globalną pandemią jest bardzo realne". WHO zaznacza jednocześnie, że duża liczba osób, które wyzdrowiały, wywołuje optymizm w walce z nowym patogenem, a ewentualna pandemia będzie pierwszą w historii, którą "będzie można wziąć pod kontrolę". 

W poniedziałek pierwszy przypadek zanotowano na Cyprze, co sprawia, że koronawirus jest już we wszystkich krajach Unii Europejskiej. 

Najtrudniejsza sytuacja w Europie jest we Włoszech, które od wtorku stają się praktycznie odizolowane od świata. Premier kraju ogłosił, że całe państwo zaczyna być traktowane jako czerwona strefa i przepisy będą jednakowe dla wszystkich regionów. To oznacza ograniczenia w poruszaniu się po kraju, odwołanie imprez sportowych i kulturalnych. Giuseppe Conte zaapelował do rodaków, by pozostali w domach.

Więcej o: